Zbog suše u pitanje dolazi punjenje robnih zaliha Hrvatske, zbog manjka stočne hrane u sve se većem broju na klanje vozi stoka koja bi trebala služiti proizvodnji mlijeka, a u konačnici će i puno obiteljskih gospodarstava, zbog svega, morati staviti ključ u bravu. Mato Brlošić, Mato Mlinarić i Damjan Bogdanović iz Hrvatske poljoprovredne komore kažu da mesa na tržištu trenutačno ima i previše, upravo zato što se u klaonice odvodi stoka za proizvodnju mlijeka, ali za godinu dana neće biti ni mesa ni mlijeka, čije će cijene značajno rasti, i do sto posto.
"Nedostajat će hrane, morat ćemo uvoziti i kukuruz i soju, i meso i mlijeko, a pomoći neće niti intervencije novčanim potporama", kazao je za Novi listDarko Juzbašić iz upravnog odbora Poljoprivredne komore.
I Mato Brlošić, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore, ne slaže se s procjenama Državnog zavoda za statistiku o prirodu kukuruza, soje, repe i suncokreta ove jeseni. U prosjeku će, uvjeren je Brlošić, kukuruza u cijeloj Hrvatskoj biti za 50 do 60 posto manje, a ne 25 posto kako predviđa DZS. U Slavoniji, kaže prvi čovjek Poljoprivredne komore, "kukuruz izgleda kao slama" i životinje će i s takvom hranom preživjeti, no neće dati kvalitetan proizvod. Istovremeno, taj će proizvod – meso i mesni proizvodi, mlijeko i mliječne prerađevine, te ostalo, biti sve skuplji.
Milka Kosanović, predsjednica Udruge poslodavaca u poljoprivredi i prehrambenoj industriji, najavljuje da će pokušavati amortizirati poskupljenje cijena za krajnjeg kupca koliko god to budu mogli, no u jednom će trenu poskupljenja postati neminovna. I ona je uvjerena kako je šteta od suše daleko veća od one koju predviđa Zavod za statistiku.