MALO JE POTREBNO ZA KRAH: /

I Hrvatska među zemljama koje su u dužničkoj krizi

Image
Foto: PIXSELL, Davor Javorovic

Iznenadni poremećaji na financijskim tržištima, kao što je skok kamata, mogu i neke države koje otplaćuju svoje dugove baciti na koljena, upozorava Guardian.

14.7.2015.
10:29
PIXSELL, Davor Javorovic
VOYO logo

Hrvatska Vlada pak tvrdi da je Hrvatskja daleko od grčkog scenarija, Guardian ne promatra samo javni dug, nego ukupni inozemni dug zemlje, u koji ubraja dugove države, poduzeća i građana. U dužničkoj krizi su zemlje čiji neto dug prema svijetu iznosi više od 30 posto BDP-a, a u kojima više od 15 posto državnog proračuna odlazi na otplatu vanjskog duga.

Hrvatska je u dužničkoj krizi jer njezin neto dug svijetu iznosi 94,5 posto BDP-a, a oko 12,5 posto izdataka proračuna odlazi na dugove, prema istraživanju britanske organizacije Jubilee Debt Campaign, na koje se poziva Guardian.Većina od osam spomenutih država još su u gorem položaju. Neto dug Portugala prema svijetu iznosi 119 posto BDP-a, Grčke 118, Španjoske 99 posto, dok Irska duguje 88, a Makedonija 53 posto BDP-a, piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preko noći se sve može preokrenuti

Jedna od pouka svjetske krize iz 2008. godine bila je da velika zaduženost može neku zemlju preko noći baciti u nevolje, zbog naglog skoka kamatnih stopa na dugove, podsjeća Guardian.

Do kraja ove godine ukupni dugovi zemalja u svijetu iznosit će oko 14.700 milijardi dolara, predviđa Jubilee.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorenje europskim zemljama

Jubilee je poslao još jedno upozorenje, a odnosi se na zemlje koje još nisu u dužničkoj krizi, ali joj se brzo približavaju. Među europskima, to su Italija, Mađarska, Latvija, Poljska, Slovačka i Srbija, koje imaju visoki rizik od krize javnog duga prema inozemstvu.

Novi list/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo