U čišćenju svega što nije dobro u sustavu, ministar financija Slavko Linić najavio je da će od danas, 1. veljače "počistiti" i neodgovorne poslodavce. Najavio je kazne za tvrtke koje isplaćuju plaće, a ne uplaćuju doprinos i za banke koje vode platni promet takvim tvrtkama. Poručio je da se neće tolerirati neplaćanje prema bilo kojoj instituciji u roku dužem od 60 dana.
Rigidna odredba
Čelnik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević kaže da je nemoguće da Linićev naum u praksi zaživi odmah, jer je potrebno prethodno provesti niz mjera. U prvom redu, ističe, kroz stečaj i likvidaciju treba u red dovesti desetak tisuća poduzeća koji nemaju zaposlenih, ili tek jednoga, a koja godinama akumuliraju nelikvidnost. To se, dodaje, ne može riješiti bez ubrzanih stečajnih postupaka na trgovačkim sudovima koji su slabo organizirani i koji uopće ne postoje u svim većim gradovima.
"Riječ je o rigidnoj, ali opravdanoj odredbi", kaže Matijašević, ističući da bi na kraju mogli stradati zaposlenici čiji poslodavci u ovoj teškoj gospodarskoj situaciji nisu u stanju naplatiti svoje robe i usluge, a koji su državi morali platiti PDV a i nije im ostalo novca za uplatu doprinosa.
"Ne treba trenirati strogoću, a da prethodno nisi riješio stanje u sustavu", zaključuje Matijašević.
Država treba osigurati urednost poslovanja i naplate. Ne može od drugih tražiti da ispunjavaju svoje obveze, a da ona sama ne jamči financijsku i političku sigurnost.
"Čišćenje" sustava
Ekonomski analitičar Ljubo Jurčić sličnog je stava kao i sindikalni vođa. Kaže da se zakonski može obvezati poslodavce da kazneno odgovaraju ukoliko ne podmire doprinose za zaposlenike, no, ističe, to nije u redu u situaciji kad sustav ne osigurava poslodavcima da naplate svoja potraživanja. Podsjeća da je država ta koja generira nelikvidnost. Važno je "pročistiti sustav", za što je, ocjenjuje Jurčić, potrebno od 6 do 10 mjeseci.
"Država treba osigurati urednost poslovanja i naplate. Ne može od drugih tražiti da ispunjavaju svoje obveze, a da ona sama ne jamči financijsku i političku sigurnost", kaže Jurčić.
Jurčić podsjeća da je ranije postojao sustav kontrole preko REGOS-a, koji je funkcionirao tako da je poslodavac mogao isplatiti plaću tek nakon što je podmirio doprinose.