Ministarstvo financija predlaže ukidanje državnih poticaja stambene štednje, koji se isplaćuju u visini 10 posto od uplaćenih uloga, pri čemu je maksimalan ulog po štediši 5.000 kuna na godišnjoj razini.
Ministarstvo financija na svojim internetskim stranicama otvorilo je javnu raspravu o Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje. Javna rasprava bit će otvorena do 14. listopada ove godine, a predlaže se donošenje ovog zakona po hitnom postupku te njegovo stupanje na snagu s prvim danom 2014.
Nenamjenska potrošnja sredstava
"Primjena važećeg Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje dovela je do određenih nedostataka sustava stambene štednje u Republici Hrvatskoj. Predloženim Izmjenama i dopunama Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje cilj je otkloniti poremećaje u gospodarstvu i spriječiti korištenje poticajnih sredstva iz državnog proračuna za poticanje sustava stambene štednje koji nije ispunio svoju temeljnu svrhu, odnosno značajniju kreditnu aktivnost pri rješavanju stambenog pitanja građana Hrvatske", navode u Linićevom ministarstvu.
Navode kako je sustav stambene štednje izravno ovisan isključivo o isplaćenim državnim poticajnim sredstvima, uz izostanak optimalnog omjera depozita i odobrenih kredita.
Država će uštedjeti 200 milijuna kuna
"Zbog neučinkovitosti poticanja u sustavu stambene štednje, predloženim Izmjenama i dopunama Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje, ukida se poticanje stambene štednje za sve uplate nastale nakon 1. siječnja 2014. godine", objavili su na stranicama Ministarstva financija.
Prema njihovim procjenama, na ovaj način država će uštedjeti oko 200 milijuna kuna. Naime, toliko otprilike godišnje iz državne blagajne odlazi na poticanje za stambene štednje.
Podsjetimo, krajem prošle godine državni poticaji na stambenu štednju smanjeni su s 15 na 10 posto, pa se je iznos državnih poticajnih sredstava u jednoj godini smanjio sa 750 kuna na 500 kuna, za maksimalan ulog od 5.000 kuna godišnje.