Tim je riječima Linić okarakterizirao postignuti dogovor s bankama kad je riječ o kreditima u švicarskim francima, jasno i glasno pokazavši da nije zadovoljan kako se razvila cijela situacija.
Podsjetimo, Vlada je uputila amandman na izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju, kojim se za stambene kredite u švicarskim francima predlaže sniženje kamatne stope na 3,23 posto od 1. siječnja iduće godine. Linić je rekao da su prihvatili izvještaj HNB-a, no da nikako nije zadovoljan.
"Osobno nisam zadovoljan jer je 15 dana potrebno da bih ja mogao imati podatak i pokazati da su banke opet htjele varati. Bio je dogovor 30 posto na prosječno ugovorene i opet su varali. HNB se kao medijator morao pojaviti da pokažemo kako banke varaju. Bio bih zadovoljan da su spustili na tri. Prema tome mogli su i više nego što smo se dogovorili. Očito te želje banaka nema", ustvrdio je ministar.
Da smo mogli više - je, tu nema dvojbe
Da smo samo malo smanjili prihode u menadžerskim strukturama, sigurno bi uštede bile i veće od ovih, rekao je Linić, koji je odgovorio na pitanje i je li se moglo štedjeti na nabavci vozila za MUP.
"Uvijek gledam masu toga, prema tome pitajte ministra kad je u pitanju pojedinačno. Ono što ja velim - Vlada je uspjela u dvije godine smanjiti izdatke za plaće - 2012. godine 350 milijuna, sad više od 650 milijuna.
Nismo postigli uštede koje smo projicirali. U tom dijelu gdje je Vlada mogla, mi smo uštedjeli", priznao je Linić i naglasio: "U tom dijelu gdje je Vlada mogla, mi smo uštedjeli, da je mogla više - je. Tu nema dvojbe".
Osim na banke osvrnuo se i na ugostitelje koji traže manju međustopu PDV-a i paušalno plaćanje poreza. Linić je rekao kako je evidentno da dobar dio gospodarstvenika želi reći da nije bilo dovoljno odreći se pet milijardi prihoda u proračunu u ovo krizno vrijeme, no da im poručuje: Vlada je učinila dovoljno.
"Kad govorimo o ugostiteljima, sjećam se da su s uvođenjem fiskalizacije poručili da će zatvoriti radnje, a interesantno je da smo našli po dvije-tri tisuće veći promet", rekao je ministar financija.
I onda se pitamo zašto nema razgovora
"Žalim da se događaju ovakve stvari jer gubimo prag razgovora, ne znam o čemu dalje možemo razgovarati, zaista ne znam. Kao što vidimo, odricanja u proračunu nisu mala, zaista su velika, a pokazati ovakvu nerazumnu razinu komunikacije - nemam što dodati".
Linić je ustvrdio da se u Hrvatskoj želi stvoriti dojam kaosa i poručio da zbog nerazumnih zahtjeva nema ni razgovora.
"I onda kada se pitamo zašto nema razgovora - zbog neodgovornih ljudi".
Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.
Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.
Pišite nam.