Padne li euro izgubit ćemo trećinu svega što imamo

Kriza eura dostigla je točku usijanja. Sve su glasniji analitičari koji predviđaju najcrnji scenarij – slom eura i njegovo raspadanje na dva dijela – jak sjevernoeuropski i slab južni euro.

1.12.2011.
11:39
VOYO logo

Njemački ekonomisti izračunali su da bi slom eura svakoga Nijemca u prvoj godini osiromašio između 6.000 i 8.000 eura, a u idućim godinama, dok se sustav ne stabilizira, dodatnih 3.500 do 4.500 eura. No, Der Spiegel ističe da je to neusporedivo više od onoga što bi platili za spašavanje Grčke, Portugala i Irske. "Spašavanje tih triju zemalja svakog bi Nijemca stajalo samo 1.000 eura, ali jednokratno, bez dodatnih troškova", prenosi Spiegel analizu UBS banke.

Europljani bi izgubili pola bogatstva

Podjela eurozone na zemlje sa zdravim i bolesnim eurom jako bi pogodila i hrvatske građane, jer je gotovo sve vezano uz euro. Makroekonomist sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Ante Babić izračunao je da bi bogati Europljani podjelom eura na dvije zone izgubili pola bogatstva, dok bi Hrvati osiromašili za trećinu. "Ekonomisti u EU izračunali su da bi i jači euro izgubio 50 posto svoje vrijednosti u slučaju sloma. Sve naše ušteđevine i nekretnine vrijedile bi upola manje, a kako je izloženost euru u Hrvatskoj 70 posto, realno je očekivati da bi hrvatski građani osiromašili za jednu trećinu", kaže Babić za Večernji list. Posljedice raspada eura bile bi nesagledive za cijelu Europu. Stoga Babić vjeruje da će Njemačka i Francuska sve snage usmjeriti u njegovo spašavanje. "Vjerujem da su svi u lancu odlučivanja u Europskoj uniji svjesni da bi šteta nastala padom eura iznosila nekoliko desetaka tisuća milijardi eura, što je 20-30 puta više nego što košta spašavanje Grčke i Italije", ističe Babić, koji smatra da je vjerojatnost za slom eura samo dva posto, ali je prije godinu dana "bila nula posto".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spas je u fiskalnoj uniji

Glavni ekonomist Splitske banke Zdeslav Šantić pak smatra da eurozona u sadašnjem obliku neće preživjeti aktualnu krizu. Vjeruje da će neki morati istupiti iz eurozone, ili dobrovoljno ili će biti prisiljeni izaći.

Ekonomisti rješenje vide u osnivanju fiskalne Europske unije. "Bogati će odriješiti kesu da spase situaciju, a onda će donijeti novi pakt o stabilnosti kojim će propisati da neodgovorne zemlje više ne mogu trošiti, kao Grčka uz onu 'Nijemci i Šveđani sve će to platiti'", zaključio je Ante Babić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo