KRALJEVSTVO ZA ČISTAČICU: /

'Plaća im je bolja nego sveučilišnim profesorima, ali neće svatko čistiti'

Image
Foto: Getty/PIXSELL

'Situacija nije kritična, ali je zabrinjavajuća i teška. Moja je izreka da su čistačice plaćene bolje nego sveučilišni profesori.

14.3.2019.
20:00
Getty/PIXSELL
VOYO logo

Na Makarskoj rivijeri broj kreveta iznajmljivača svake godine sve više i više raste. S njim dakako raste i potreba za onima koji će smještaj za turiste pripremati i čistiti, a upravo ti ljudi u turističkoj sezoni brinut će o 14.500 kreveta (1600 iznajmljivača). I tu nastaje problem, jer onih koji će čistiti kuće i apartmane uvelike nedostaje.

"Situacija nije kritična, ali je zabrinjavajuća i teška. Moja je izreka da su čistačice plaćene bolje nego sveučilišni profesori. Ali neće svatko da čisti. Problema imamo, ali snalazimo se još uvijek i to zahvaljujući ženama iz Vrgorca i Imotskog. One nam dolaze ljeti i rade, ali ih se dobro i plati ", kazao je za Slobodnu DalmacijuAnđelko Kujundžić, predsjednik makarske Udruge iznajmljivača obiteljskog smještaja i dopredsjednik Hrvatske zajednice udruga obiteljskog smještaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedostatak radne snage od Zadra do Dubrovnika

Nedostatak radne snage, naime, najviše se osjeti na području od Zadra do Dubrovnika, dok je najveći problem na području Makarske. Prema Kujundžićevim riječima, problemi su počeli 2017. koja je bila rekordna po dolascima i noćenjima turista. No, Makarani su dodatnu radnu snagu potražili već 2015. čim su od iznajmljivanja počeli zarađivati toliko da im ostaje "sa strane".

"Mi se i dalje snalazimo i čistimo sami kad god stižemo i možemo, ali treba nam pomoć, čistačice nam jako puno pomažu da to sve skupa funkcionira", dodaje Kujundžić dodajući kako iznajmljivači imaju i druge poslove, i da se većina njih ne bavi samo iznajmljivanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spas u Imoćankama i Vrgorčankama

Žene koje iz Vrgorca i Imotskog stižu na rad autobusima najčešće čiste više kuća u danu, a satnica im varira ovisno o odrađenim satima i kreće se od 60 kuna do 10 eura. Kujundžić kaže kako se mahom udružuju, jer im se ne isplati dolaziti za jedan ili dva apartmana.

"Kako stvari stoje, nama iznajmljivačima obiteljskog smještaja sezona će biti gora za otprilike od tri do pet posto. Ove godine je takva situacija, i dok je takva nećemo morati dovoditi stranu radnu snagu, ali što će biti 2020. godine, vidjet ćemo. Ako ponovno skoči kao u 2017. godini i nastavi rasti trebat će nam čudo radne snage", zaključuje Kujundžić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo