KATASTROFALNOM SUSTAVU PRIJETI NOVI UDAR: /

'Ono za što se ministar Pavić zalaže ugrozit će i sadašnje i buduće umirovljenike'

Image
Foto: PIXSELL/Thinkstock
24.4.2018.
12:22
PIXSELL/Thinkstock
VOYO logo

Sindikat umirovljenika Hrvatske u utorak je, u povodu najavljene mirovinske reforme, ustvrdio da se nastavlja privatizacija mirovinskog sustava i pozvao Vladu da ukine obvezni drugi mirovinski stup te zaustavi siromaštvo starijih osoba.

Image
PRAVA ISTINA O MIROVINAMA OD 232 KUNE: /

'Da, situacija u Hrvatskoj jest katastrofalna, ali ovako nešto nije po zakonu moguće'

Image
PRAVA ISTINA O MIROVINAMA OD 232 KUNE: /

'Da, situacija u Hrvatskoj jest katastrofalna, ali ovako nešto nije po zakonu moguće'

Sindikat u priopćenju ističe da se informacije o najavljenoj mirovinskoj reformi puštaju na kapaljku, no jasno je da će se ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić založiti za slabljenje prvog mirovinskog stupa međugeneracijske solidarnosti i jačanje dugog obveznog stupa, čime se nastavlja privatizacija mirovinskog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mediji s flasterom na ustima" zbog financijske potpore banaka i osiguravajućih društava uporno šute o činjenici da u zapadnoeuropskim zemljama ne postoji model drugog stupa, kakav je uvela Svjetska banka u bivše socijalističke zemlje, da obvezni fondovi pri bankama ne zarađuju već ostvaruju gubitke, te da će mirovine iz drugog stupa biti isplative samo ako radnik ima plaću od dva do sedam puta višu od prosječne plaće, navodi sindikat.

Stanje u Hrvatskoj ocjenjuje katastrofalnim jer 315.000 ili 27,6 posto umirovljenika prima mirovine niže od 1500 kuna, a čak 600.000 umirovljenika ili 52,5 posto ima mirovine niže od prošlogodišnje hrvatske linije siromaštva, koja je iznosila 2180 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Relativna vrijednost hrvatske mirovine pala na 37,46 posto

Prosječna mirovina iznosi 2317 kuna, a relativna vrijednost mirovine, tj. udjel prosječne mirovine u prosječnoj plaći, pala je na samo 37,46 posto. Time je Hrvatska dospjela na dno svih država u okruženju (Mađarska i Makedonija - 62 posto, Slovenija - 60,2 posto, Crna Gora - 56,2 posto, Srbija - 49,8 posto, Kosovo - 47 posto, Bosna i Hercegovina - 43,4 posto).

U Hrvatskoj je svaka treća osoba starija od 65 godina u zoni rizika od siromaštva, što je 1,8 puta više od EU-ova prosjeka. Ispred Hrvatske je još samo pet zemalja, među kojima i tri baltičke zemlje koje imaju sličan model obveznog drugog stupa, te Bugarska i Rumunjska, koje su ga nedavno reformirale u dobrovoljni.

Sindikat upozorava da ministar Pavić planira opet povećati izdvajanja za drugi mirovinski stup na račun prvoga, te time još više ugroziti postojeće i buduće umirovljenike.

"Na pritisak glasnogovornika financijske industrije da treba dodatak od 27 posto osigurati i štedišama u drugom stupu, ministar planira smanjiti dodatak koji je postao zakonski dio mirovine za one koji se umirove samo iz prvog stupa, umjesto da omogući slobodan izbor svim budućim umirovljenicima iz prvog i drugog stupa da se vrate u prvi stup, ako im je to povoljnije", kažu u sindikatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikat poziva Pavića da hitno prouči razloge zašto razvijenije zemlje od Hrvatske, poput Češke i Slovenije, Slovačke, Poljske i Mađarske, imaju dobrovoljni drugi mirovinski stup i zašto su ukinule obvezne fondove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo