Kako smanjiti ratu kredita?

Već neko vrijeme vam nervoza muči želudac jer ne znate kako vratiti podignute kredite? Ne bojte se, idite u banku i zajedno s njima pronađite izlazak iz krize.

14.10.2010.
17:35
VOYO logo

Reprogramiranje postojećega kredita ili refinanciranje nekoliko zaduženja jednim novim zajmom, u posljednje su vrijeme slamka spasa za dužnike bankama.

Reprogramom mijenjaju rok otplate, odobrava im se moratorij na otplatu ili mijenjaju instrumenti osiguranja i slično. Ono nije besplatno i ovisno o banci naknada se kreće od 0,5 do jedan posto od neotplaćene glavnice kredita, a mora se i pripaziti na činjenicu da s produženjem roka otplata ima više rata, pa i više kamata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Refinanciranjem se, pak, zatvaraju postojeći dugovi i krediti novim zaduženjem. No podizanje novog kredita za sobom također povlači neke troškove, poput naknade za odobrenje toga kredita, troškove za javnog bilježnika i sl.

Obije ove opcije dobar su izlaz i bankama koje baš puno ne postižu stalnim slanjem opomena, a i postupak ovrhe traje duže vrijeme. Kako i same ne bi gubile, suglasne su u jednom- na razgovor treba doći već kad se "nanjuše" problemi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugovorite li moratorij na otplatu kredita, to znači da ste sebi kupili godinu dana ili manje dana mira i da ćete moći predahnuti. Ipak za to ćete vrijeme morati otplaćivati kamatu.

Erste&Steiermarkische banka, primjerice, trudnicama, rodiljama i osobama koje izgube posao omogućava ugovaranje počeka i smanjenje kamate za 25 posto. Poček maksimalno traje 12 mjeseci, a klijentu koji nađe posao u tom razdoblju poček se može produžiti za dodatna tri mjeseca, piše Dnevno.hr.

Privredna banka Zagreb nudi program kojim se svi krediti dužnika i članova njegove uže obitelji u banci i PBZ Cardu, te dopušteni minusi mogu objediniti u novi kredit na dulji rok i s manjom ratom. Za klijente koji su ostali bez posla nude reprogram kredita uz poček do 12 mjeseci.

A što kad ništa ne uspje? Ovrha?

U slučaju da ne uspijete dogovoriti ni reprogramiranje ni refinanciranje, osuđeni ste na ovrhu. U Hypo Alpe-Adria-Bank pojašnjavaju da kada nekretninu imate kao zalog za kredit, od neplaćanja do odluke o otkazu kredita može proći i do 360 dana. Tada predmet predaju odjelu za ovrhe, gdje se dalje vodi postupak prisilne naplate potraživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je upisana fiducija u korist banke, banka postupa sukladno odredbama Ovršnog zakona, te nakon neuspješne prodaje postaje punopravni vlasnik predmetne nekretnine ili stječe pravo prodaje te nekretnine. Ako dođe do prodaje nekretnine i banka se namiri u cijelosti, eventualni ostatak se vraća dužniku.

Ako je upisana hipoteka na nekretnini, sud provodi ovrhu, pojašnjavaju iz Hypo banke. Vrijednost nekretnine najčešće utvrđuje stalni sudski vještak, a nakon toga sud određuje prvo ročište za prodaju i objavljuje se dražba. U slučaju da se pojavi kupac, on polaže kupovninu na sudski depozit te nakon toga bude upisan u zemljišne knjige a brišu se svi tereti na nekretnini te sud pristupa namirenju vjerovnika. Na ročištu za diobu sud donosi rješenje o namirenju i isplaćuje kupovninu banci kao ovrhovoditelju, a ako preostane novca nakon namirenja svih vjerovnika, ostatak se vraća dužniku, piše Dnevno.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201010120093006

arti-201010110024006

arti-201006040358006

arti-201004250324006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo