KAKO SE BORI ZA POSAO? /

Stranci traže sve - od zanatlija do kompjutoraša, a Hrvatima teško slati molbe

Image
Foto: Pixsell, Marijan Sušanj

Hrvatski bi se radnici uputili u inozemstvo trbuhom za kruhom, međutim i nisu baš spremni slati molbe kako bi u tom inozemstvu pronašli posao.

22.10.2015.
15:01
Pixsell, Marijan Sušanj
VOYO logo

Brojni su oglasi inozemnoh poslodavaca koji u Hrvatskoj traže radnike različitih profila - od zanatlija do kompjuteraša, piše Glas Slavonije. Među njima bi bolju budućnost mogla pronaći i možda koja od 271.630 nezaposlenih osoba na hrvatskom birou. Hrvatski radnici masovno odlaze u inozemstvo kako bi se zaposlili, jer su tamošnji minimalni uvijeti rada i zarade bolji od ovdašnjih. No, jesu li baš oni koji traže posao spremni na izazov odlaska u inozemstvo.

Kad bi još netko umjesto njih poslo i molbu!

Zanimljive odgovore na brojna pitanja vezana uz tu temu dali su ispitanici portala MojPosao, a među rezultatima ankete ima i oprečnih u odnosu na atmosferu koja prati pune autobuse naših radnika u potrazi za poslom izvan Hrvatske. Iznenađujuć je podatak da većina njih žele raditi u inozemstvu, ali da čak 59 posto ispitanika nije poslalo ni jednu prijavu te da bi se čak 57 posto ispitanika vratilo u Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OD JESENI TRAŽE ČAK 600.000 RADNIKA: /

Ovo su najtraženija zanimanja u Njemačkoj!

Image
OD JESENI TRAŽE ČAK 600.000 RADNIKA: /

Ovo su najtraženija zanimanja u Njemačkoj!

Ne znaju gdje treba tražiti informacije

Istraživanje je pokazalo i da su na preseljenje (isključivo izvan Hrvatske) spremniji zaposleni ispitanici s tim da je čak 98 posto ispitanika općenito spremno na selidbu radi (boljeg) posla, da se na natječaje za takav rad više javljaju muškarci te da 44 posto ispitanika priželjkuje bilo kakav ugovor o radu u inozemstvu. Većinu ispitanika u preseljenju sprječavaju finacijske (ne)mogućnosti.

Glas Slavoniej prenosi kako čak 46 posto ispitanika ne zna gdje treba tražiti informacije potrebne za zaposlenje izvan države, dok ih je samo 6 posto pronašlo sve potrebne informacije za preseljenje. Njih 57 posto bi se vratilo u Hrvatsku ako bi dobilo bolju ponudu, 35 posto se ne bi vratilo, dok bi se svega 8 posto. ispitanika vratilo bez obzira na to kakva je ponuda iz Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glas Slavonije/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo