Kako se globalna recesija prelila u Hrvatsku, tako se i s državne razine prelila na kućne budžete brojnih građana. Pod njenim pritiskom pucali su mnogi koji su na bilo koji način njome bili pogođeni, bilo da im je netko u obitelji dobio otkaz, bilo da su se morali nositi s malom plaćom i visokim cijenama, bilo da su ih pritiskale visoke kamate i rate kredita. Kako bi se građani lakše nosili sa svim tim problemima i izbjegli mogućnost da se u njima nađu, nekoliko savjeta donosi profesor sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta i ugledni ekonomski analitičar Ljubo Jurčić.
1. Brinuti za osobne financije, kaže on, treba i prije no što dođe do krize. Građani bivših socijalističkih režima navikli su da to za njih čini država, no na vlastite financije prije svega utjecaj imaju građani koji ni u kom slučaju ne trebaju čekati na državu.
2. Treba li štedjeti, ulagati ili preživljavati? Kočnice za prave korake, tvrdi Jurčić, leže u svačijoj osobnosti. Ako zbog straha iz neznanja ili zbog mentaliteta izbjegavate rizik, produljit ćete razdoblje preživljavanja, a ako se ponašate hazardno i ne procjenjujete rizik, bit ćete gubitnik. Najbolji pristup je, navodi, izrada strategije osobnih financija u kojoj se polazi od osobne i društvene situacije i uzimajući u obzir sve društvene elemente planira način kako stići do poželjnog cilja. Manje spremni na rizik će štedjeti, oni poduzetni će ulagati. No, rizik pothvata će biti manji ako je znanje o stvarima, procesima i tehnikama planiranja i procjenjivanja veće.
3. Jurčić preporučuje planiranje dugoročnih ciljeva u kućnom budžetu. Oni kratkoročni su, kaže, prolazni. Ciljevi ovise, napominje, o životnoj dobi, materijalnoj situaciji i obrazovanju. Prema njegovom mišljenju, mladi do 24 godine za cilj trebaju imati obrazovanje i karijeru, od 25 do 35 godina stanovanje i napredovanje na poslu, od 35 do 45 dodatno obrazovanje, štednju i poziciju na poslu s koje bi se išlo u mirovinu, od 45 do 55 godina konsolidaciju i zaštitu imovine te plan za mirovinu. Za mirovinu se trebaju brinuti i oni do 65, a oni nakon nje za brigu prije svega trebaju imati zdravlje.
4. Jurčić upozorava kako osobne financije treba pripremiti i na promjene okolnosti na putu do cilja kako se ne bismo našli u nepredviđenim problemima. Ako imate kredit ne računajte na to da ćete primjerice prodati nekretninu i riješiti problem jer se može dogoditi da to ne budete u mogućnosti. Stoga, financijsku konstrukciju treba pripremiti na "rastezanje" do otplate kredita.
5. Pritom, naravno, treba uskladiti prihode i rashode, pa se treba izbjegavati pretjerana potrošnja i treba biti spreman na štednju. Pravilo održivih financija je zadovoljavanje današnjih potreba bez opasnosti ugrožavanja zadovoljenja budućih potreba.
6. U svemu pomažu dodatni poslovi, koji donose dodatnu zaradu, a na temelju prije osiguranog dodatnog obrazovanja.
7. Uza sve to uvijek treba izbjegavati nova zaduženja.
8. I na kraju, imovinu treba podijeliti na tri dijela. Uz pristojan račun u banci treba zadržati onoliko nekretnina koliko ih se može sačuvati do boljih vremena, a kad krene oporavak i rast gospodarstva, onda je potrebno jedan dio sredstava uložiti i u tržište kapitala, preporučuje Ljubo Jurčić u prilogu Riznica tjednika Nacional.
Vezani članci:
arti-201104040069006 arti-201104040182006