Ako je suditi po ponudi obuće u prodavnicama, Srbija je zemlja bez ijednog kišnog ili snježnog dana. Naime, u prodavnicama širom Srbije gotovo je nemoguće pronaći obuću za kišno vrijeme, a natpisi "all weather conditions" (za sve vremenske uvjete), ili "waterproof" (vodootporno) koji u originalu stoje na kutijama, često su prekriveni deklaracijama na srpskom jeziku na kojima jasno piše: "obuća za suho vrijeme".
Što obući ljeti kad je kiša - gumene čizme ili glomazne, postavljene zimske cipele? Na ovo pitanje odgovor je potražio Blic, nakon što mu se javila studentica kojoj su se na kiši raspale cipele.
Balerinke se raspale na kiši
"Prije mjesec dana kupila sam balerinke. Nisam ni očekivala da su za kišno vrijeme, ali sam očekivala da, usprkos tome, mogu 'preživjeti' jednu kišu. Prije neki dan pljusak me zatekao u gradu, a dok sam u balerinkama došla do stana one su se potpuno raspale! Kao da su od kartona, nakon čega sam ih mogla samo baciti. Kako nisu stare ni mjesec dana, odnijela sam ih u tom stanju u prodavnicu i rekli su mi da ne mogu ništa učiniti, jer balerinke i nisu bile za kišno vrijeme. Da li to znači da uvijek moram uz sebe nositi gumene čizme u torbi, kako mi se cipele ne bi raspale pri prvom dodiru s vodom?!", zapitala se studentica Vesna Buturović.
Kada su novinari prošetali Beogradom i tražili obuću za kišno vrijeme, svi prodavači su redom odgovarali kako je "izbor takve obuće vrlo sužen".
"Samo gumene čizme imaju oznaku da su vodootporne i samo njih možemo preporučiti onima koji traže obuću za kišu. Svi ostali materijali imaju šansu da propuste kišu. A ako je netko dao veliki novac za cipele koje ne propuštaju vodu, a onda završi s mokrim nogama, taj netko će poželjeti vratiti lažno reklamirane cipele. Kako je samo guma sigurna, samo su gumene čizme i službeno sigurne", ispričala je jedna trgovkinja.
Vodootporna obuća postaje obuća za suho vrijeme
U udruženjima potrošača rekli su da je ovakva situacija rezultat lošeg rada inspekcije, jer obuća koja u Srbiju stiže kao vodootporna, tek ovoj državi postaje "za suho vrijeme".
"Problem što su službene deklaracije one na srpskom jeziku, a na njima skoro uvijek piše "obuća za suho vrijeme". Kada potrošač prijavi da mu je, na primjer, čizma propustila vodu, oni koji su bi mu trebali dati nove, ili vratiti novac, mogu se uvijek pravdati da je riječ o obući za suho vrijeme", objasnio je Goran Papović iz Nacionalne organizacije potrošača.
Priča studentice iz Beograda, mogla se dogoditi bilo kome u Hrvatskoj, jer potrošači su danas izloženi prevarama u cijelom u svijetu.