"Ja možda nemam tako veliku odgovornost kao Vlada kad je o gospodarstvu riječ i možda mi pomalo u Vladi zamjeraju kad sam kritičan, no ja imam odgovornost za ukupno stanje u društvu, pa iz toga proizlazi moja zabrinutost i kritičnost", izjavio je predsjednik Ivo Josipović na Danu poduzetnika u Zagrebu, na kojem je Hrvatska udruga poslodavaca predstavila svoj program Za Hrvatsku 2011.-2015.: Kapital i radna mjesta ruku pod ruku.
Govoreći o situaciji u zemlji, predsjednik je kazao da podržava dosadašnje reforme Vlade, ali da je nužno i njihovo širenje. Upozorio je da je reformu javne uprave i lokalne samouprave već trebalo provesti, ističući kako je svjestan da je u tijeku predizborno razdoblje, te je izrazio nadu će se sve ubrzati nakon izbora.
'Izmjene se table na vratima, a sve ostane isto'
"Ne smije nam se događati da samo, kako ja to kažem, izmijenimo tablu na vratima ukidajući neku instituciju, i da pritom dvije spojimo u jednu, a ekipa koja u njima radi ostane ista", kritizirao je predsjednik. Naveo je kako mu se ulagači i poduzetnici često žale na sporu i neučinkovitu administraciju, te dodao kako se u zemlji osjeća pesimizam i u gospodarskoj i u društvenoj sferi života.
No, istaknuo je kako na promjenama i na bolje ne mogu raditi samo politika i Vlada, te pozvao i poslodavce da budu kreativniji u rješenjima. "Nemojte misliti da je država svemoćna i da može voditi biznis. Sudjelovati morate i vi", zaključio je Josipović.
'Podrška strankama na izborima ovisit će o našem programu'
Na neučinkovitu javnu upravu upozorio je i predsjednik HUP-a Ivan Ergović, dodajući k tome kao ključne probleme i nefleksibilan Zakon o radu, opterećeno gospodarstvo i rad, prevelik broj lokalnih jedinica i slabu reforma fiskalne politike. "Teret koji podnosimo zbog krize postao je nepodnošljiv", istakao je Ergović, dodajući da su potrebne reforme.
"Naša podrška političkim strankama na izborima ovisit će i o tome koliko će koja od njih podržati naš program", kazao je Ergović, ističući kako je ulazak u Europsku uniju velika prekretnica i za gospodarstvo te da se za njega treba pripremiti.
'Nakon posjeta Svetog Oca ohrabreni i osnaženi idemo dalje'
Premijerka Jadranka Kosor podsjetila je da se veliki broj zahtjeva HUP-a već nalazi u sklopu mjera Vlade za gospodarski oporavak. Među ostalim je navela borbu protiv nelikvidnosti, financiranje poduzetnika kroz kreditne linije, reprogram poreznim dugova, ulaganje u poduzetničke zone, donošenje Zakona o sprečavanju nelegalne djelatnosti te niz drugih mjera.
Izrazila je spremnost na daljnju suradnju s poslodavcima te je, još uvijek pod dojmom posjeta Benedikta XVI. istaknula: "Nakon dva dana posjeta Svetog Oca osnaženi i ohrabreni i puni optimizma idemo dalje."
Izmjene Zakona o radu, smanjenje poreznih opterećenja, stroga fiskalna disciplina, duboka reforma glomaznih sustava javnih i državnih poduzeća, teritorijalni preustroj s ciljem postupne fiskalne decentralizacije i bitnog smanjenja sadašnjeg broja jedinica lokalne uprave i samouprave, smanjenje poduzetničkih troškova i reforma pravosuđa - samo su neke od smjernica koje je prema stavu HUP-a nužno usvojiti kako bi se stanje u gospodarstvu popravilo te kako bi hrvatski građani živjeli bolje.
Mjere su to koje se nalaze u programu HUP-a pod nazivom 'Za Hrvatsku 2011.-2015.: kapital i radna mjesta ruku pod ruku' Usvajanjem tog programa i njegovih mjera, smatraju, postigao bi se realni ekonomski rast od prosječnih 4 posto godišnje, uslijed čega bi stopa nezaposlenosti pala ispod 8 posto.