Hrvatski zavod za zapošljavanje sve češće za poslodavce provodi i psihologijsku selekciju, koja je danas, uz stručno znanje potencijalnih kandidata, itekako važna pri zapošljavanju. Nove zaposlenike pomoću takvih testova splitska tvrtka Alfa atest, pronašla je već šest puta. I odnedavno traže dva pripravnika, diplomirana inženjera strojarstva. Oni koji su se prijavili morali su proći psihoselekciju.
Testovi uz vremensko ograničenje
"Uh, nisam uopće imao ideju da će to ovoliko trajati... Ušli smo u dvoranu u osam sati, a izašli skoro u jedanaest... Prvo smo rješavali testove inteligencije, a nakon toga nekakav upitnik ličnosti sa 180 pitanja! Za ove prve testove imali smo vremensko ograničenje, pa ni sam ne znam jesam li u toj brzini sve napravio kako treba", ispričao je inženjer strojarstva Domagoj Kojundžić. S njim je bio i njegov kolega s fakulteta Josip Barić, koji je dodao kako je put do posla očito mukotrpan.
Testove poput njih dvojice u splitskom Zavodu je ove godine prošlo oko četiristo ljudi. Među brojnim pitanjima u testovima ličnosti bila su i: Volite li objedovati sam ili možete li govoriti o svojim osjećajima s nepoznatom osobom?
Nakon testova razgovori s psihologom
"Poslodavac nam prvo daje nekakav opis radnog mjesta koje oglašava. Na osnovi toga mi kreiramo testove koji, primjera radi, ne mogu biti isti za jednog komercijalista ili inženjera strojarstva. Što je radno mjesto zahtjevnije, testiranje duže traje, ali nekakav maksimum je tri sata, jer se kandidati duže od toga ne bi mogli koncentrirati. Prvo se ide s testovima sposobnosti, odnosno procjene opće inteligencije i specifičnih faktora inteligencije - numeričke, verbalne, snalaženja u prostoru... Obično bude 40 do 60 zadataka. Zatim kandidati odgovaraju na takozvani upitnik ličnosti", opisala je za Slobodnu DalmacijuSuzana Svalina Balaš iz splitskog Zavoda.
Nakon testa, psiholozi s kandidatima obavljaju razgovor te ih svrstavaju po grupama od onih koji se ne preporučuju do onih koji se izrazito preporučuju.
"Većina poslodavaca postupi sukladno našoj procjeni i zaposli onoga koga smo “izrazito preporučili”. U skladu s povratnim informacijama koje dobivamo, tvrtke su dugoročno zadovoljne takvim rješenjima", kaže psihologinja Balaš.
specijal-201012070191004-nezaposlenost
Vezani članci:
arti-201110180797006 arti-201110121228006 arti-201110190955006