Svaka zemlja godišnje uplaćuje u EU proračun točno određenu sumu novaca i to nije podložno pregovorima. EU se temelji na solidarnosti pa tako i proračun EU financiraju relativno proporcionalno sve države članice. Ista pravila vrijedit će i za Hrvatsku kada 1. srpnja 2013. uđe u EU.
Iako se rasprave uglavnom vode oko toga koliko tko dobiva iz proračuna EU, i shodno tome koliko će Hrvatska dobiti od EU proračuna, ne smijemo zanemariti ni činjenicu da će i Hrvatska morati participirati u financiranju EU proračuna.
Samo od carine 26 mil. eura
EU proračun financira se iz tri glavna izvora: tradicionalnih vlastitih izvora koji obuhvaćaju carine, poljoprivredne namete, namete na šećer i isoglukozu, prihoda po osnovi PDV-a i prihoda po osnovi bruto nacionalnog dohotka (BND-a). Budući da je EU jedinstveno tržište prihodi od carina ne mogu biti prihodi samih država članica već su oni zajednički prihodi EU. Ne bi bilo pravedno da npr. Nizozemska, kroz čiju luku Rotterdam prođe veliki udio ukupnog EU uvoza iz trećih zemalja, zadržava sve prihode od carina budući da većina te robe samo prolazi kroz Rotterdam. Ipak, svaka zemlja ima pravo zadržati 25 posto prihoda od carina u ime administrativnih troškova. Ostatak se automatski prebacuje u EU proračun. Prema procjenama carinskih prihoda za 2013. godinu, Hrvatska bi iz tog izvora u EU proračun trebala uplatiti oko 26 milijuna eura.
Na 'konto' PDV-a 37 milijuna eura
Za razliku od prihoda od carina, koji se računaju na jednostavan način, izračun uplata po osnovi PDV-a je dosta kompliciran. Trenutačno važeći izračun uključuje izračunavanje tzv. harmonizirane baze, ograničavanje na 50 posto BND-a i primjenu stope od 0,3 posto. Nekim zemljama odobrena je primjena i niže stope pa tako, primjerice, Austrija primjenjuje stopu od 0,225 posto. Kako bi se omogućio lakši i transparentniji izračun po osnovi PDV-a, pregovara se o uspostavi novog načina obračuna tog prihoda koji bi jako pojednostavio postupak za same države članice. Baza bi se računala na osnovi ukupnih transakcija u zemlji, umanjenih za sve transakcije koje se oporezuju sniženom ili nultom stopom PDV-a u bilo kojoj od zemalja EU. Na taj bi se način sve transakcije u svim zemljama EU tretirale jednako što se tiče EU proračuna.
Na primjer, iako se u Hrvatskoj na dječju odjeću plaća 25 posto PDV-a, dječja odjeća ne bi ulazila u obračun baze za uplatu u proračun PDV-a. Na tako izračunatu bazu primjenjivala bi se jedinstvena stopa od 1 posto. Po važećem principu obračuna, Hrvatske uplate u proračun EU za 2013. iznosit će oko 37 milijuna eura.
Na osnovi BND-a još 192 milijuna eura
Treći izvor prihoda EU proračuna su prihodi po osnovi Bruto Nacionalnog Dohotka (BND-a). Ovi prihodi služe kao balansirajuća stavka. To znači da se prvo izračunaju svi rashodi EU proračuna pa se vidi koliko su ti rashodi pokriveni prihodima po osnovi carina i PDV-a i na kraju se izračuna razlika koja se financira iz BND-a država članica. Iako je počeo kao poravnavajuća stavka, ovaj se prihod pretvorio u najznačajniji izvor financiranja proračuna, a Hrvatske uplate u EU proračun za 2013. iznosit će 192 milijuna eura.
'Sitniš' za Britance i Nizozemce
Iako su uplate država članica u najvećoj mjeri proporcionalne njihovoj ekonomskoj moći ipak ima nekih država članica koje sustav ne smatraju 100 posto pravednim i koje su se tijekom vremena uspjele izboriti za neke povlastice. Već su od sredine 1980-ih uvedeni dodatni mehanizmi koji djelomično korigiraju nesrazmjer uplata i isplata iz EU proračuna. Godine 1984. uveden je sustav tzv. UK rebate ili povrat dijela uplata u proračun EU za Veliku Britaniju. On iznosi dvije trećine neto uplate za prošlu godinu. Hrvatska će godišnje morati pridonijeti financiranju UK rebate sa 12 milijuna eura.
Također, kao kompenzacija za velike uplate po osnovi BND-a, Nizozemskoj i Švedskoj odobrava se godišnji "popust" od 605 i 150 milijuna eura. Budući da i taj nedostatak treba nadoknaditi, ostale zemlje članice uplaćuju dodatne prihode. Po toj će osnovi Hrvatska uplatiti 1,5 milijuna eura u 2013.
Sveukupno, Hrvatska će u 2013. godini morati uplatiti 268 milijuna eura u proračun EU, što u kunama iznosi oko 2 milijarde.