"Moramo sjesti i vidjeti koje su obveze MOL-a kao strateškog investitora prema ugovora o odnosu dioničara na ulaganja u infrastrukturu i rafinerije, kao i koje su obveze hrvatske Vlade po ugovoru o hrvatskom biznisu", rekao je premijer Zoran Milanović u utorak.
Dok Vlada optužuje MOL za nedovoljna ulaganja u INA-u, iz MOL-a prijete tužbom i traže 2 milijarde kuna odštete zbog nepreuzimanja plinskog poslovanja od INA-e, na što se obavezala Sanaderova Vlada 2009. godine. Epilog tužbe bi pak mogao ovisiti o potvrdi Ive Sanaderaprvostupanjske presude protiv bivšeg premijera .
"Ako se to potvrdi u dobrom stupnju, postavlja se pitanje ništavnosti tog ugovora. Ovo ne govorim zato da bih vršio bilo kakav pritisak na MOL, naprotiv, nego naprosto kao jednu tešku mrlju i otegotnu okolnost u pregovorima i od toga je naprosto teško pobjeći. Mi tome pristupamo u dobroj vjeri", rekao je Milanović.
Ovaj put pregovarat će se transparentno, poručio je vođa hrvatskog pregovaračkog tima, ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak. "Već sam nekoliko puta ponovio da je povijesno netransparentno pregovaranje i komuniciranje preko medija pokazalo da to nije bilo mudro. Niti je javnost, a ni mnogi članovi Vlade nisu znali što se događalo tada i završilo je loše. Ja stvarno danas želim pregovarati za pregovaračkim stolom, usuglasiti se sa našim partnerima", poručio je Vrdoljak.
Hrvatska vlada ima 44,84 posto dionica, a MOL 49,1 posto. Mađari su nedavno poručili da se MOL neće odreći upravljačke kontrole, ali da su spremni razmotriti neke promjene postojećeg dioničarskog ugovora poput prava veta.