TURISTIČKI BUM U ZAGREBU: /

'Otišao sam u podstanare, mjesečno plaćam 1300 kn, a svoj stan iznajmljujem za 8000 kn'

Image
Foto: PIXSELL, Borna Filic

Brojni su Zagrepčani u turističkom bumu pronašli novu nišu za zaradu.

3.8.2016.
22:41
PIXSELL, Borna Filic
VOYO logo

Broj apartmana u Zagrebu u posljednje se dvije godine udvostručio i danas ih je čak 623, piše Jutarnji list donoseći priču o ljudima koji su otišli u podstanare kako bi iznajmili vlastiti stan. Među njima je i Tihomir koji je u svojim 50-ima preselio u garsonijeru u Dugavama koju plaća 1300 kuna kako bi iznajmio 42 četvorna metra u Novoj Vesi i na njima mjesečno uprihodio oko 8000 kuna.

Nije on jedini, tvrdi Bruno Babić, koji je prije četiri godine odlučio iznajmljivati svoj stan u Gajevoj i to kratkoročno jer će tako mnogo više zarađivati. Riječ je o većem, luksuznom apartmanu pa mu je cijena čak 100 eura po danu za tri osobe. "Ima slučajeva da ljudi odu u podstanare kako bi iznajmljivali svoj stan u središtu. No, postoje oni kojima stan postane prevelik pa vide priliku za dodatnu zaradu", kaže Bruno koji uz iznajmljivanje radi i na uređenju internetskih stranica za najam soba i apartmana - mrežu Apartmani u središtu Zagreba i međunarodno popularan Airbnb. Ponuda na njima je različita, od soba do luksuznih stanova, a prosječna cijena najma je 300 kuna po danu što je strancima prihvatljivo, a vlasnicima itekako unosan biznis. Tako zarade i do četiri puta više nego da daju stan u dugoročan najam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: PIXSELL, Goran Stanzl

U središtu grada se iznajmljuju i luksuzni stanovi

I uz dobru zaradu ilegalno

"Znam da je prije četiri godine bilo 250 registriranih apartmana na Airbnbu, a danas ih je 1700. Taj broj će još rasti. Najviše je gostiju u dobi od 25 do 50 godina, uglavnom iz zemalja engleskoga govornog područja, ali dolaze i gosti iz Koreje, Španjolske, Indije... Vrlo šareno. Nisu jako zahtjevni, ne traže luksuz, nego personalizaciju. A prednost u odnosu na dugoročni najam jest, uz zaradu, to što je apartman održavan, uredno se čisti i uklanjaju se nedostaci ", pričaju Bruno i Mislav koji iznajmljuju stanove svojih djedova i baka.

No, bez obzira na zaradu veliki broj vlasnika stanova i dalje radi ilegalno, i to većinom preko Airbnba koji ne traži identitet najmodavca nego se s gostima smještaj dogovara putem poruka. Vlasnici samo stave fotografije unutrašnjosti prostora, cijenu, slobodne termine i eventualno fotografiju svog lica, a na temelju toga inspekcija ne može otkriti na kojoj je adresi stan, kao ni njihov identitet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo