Ipak je statistička pogreška, nije bilo rasta BDP-a

7.12.2010.
15:24
VOYO logo

U najnovijem izdanju publikacije International Risk & Payment Review, koja obuhvaća rizike poslovanja u 132 države svijeta, bonitetna kuća Dun & Bradstreet i dalje dodjeljuje Hrvatskoj rejting DB3d (trend: padajući), čime je svrstava u zemlje s blagim rizikom ulaganja.

Rejting se promijenio u četiri zemlje. Francuskoj je povišen s DB2c na DB2b, Urugvaju s DB3d na DB3c, Portugalu je rejting snižen s DB3d na DB4a i time je smješten u zemlje s umjerenim rizikom ulaganja, te naposljetku Tajland, kojem se rejting povisio sa DB4d na DB4c.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se regije tiče, zemlja s najmanje rizika je Slovenija, koja ima rejting DB2c (trend: stabilan) i time spada u zemlje s niskim rizikom ulaganja. Slijede Italija (DB3d – blagi rizik), Albanija (DB4a – umjeren rizik), Makedonija (DB4b – umjeren rizik), Srbija (DB4d – umjeren rizik), BIH (DB6a – vrlo visok rizik).

Mogućnost poslovanja u Hrvatskoj ostaje pod povećalom zbog restriktivnije kreditne politike banaka, povećanog broja stečajeva te općenito slabe ekonomske prognoze, navode analitičari Dun & Bradstreeta. Krediti poduzećima i dalje su nedovoljno dostupni, ali su zato banke uspjele izbjeći veće turbulencije za vrijeme financijske krize. D&B također navodi kako je Vlada uspjela svojim mjerama ubrzati rokove plaćanja javnih poduzeća u 2010. godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

D&B navodi i političke sukobe unutar vodeće stranke koji se protežu još od odlaska bivšeg premijera. Također navodi pokušaj izglasavanja nepovjerenja Vladi, te istragu koja se vodi protiv više osoba koje su vezane za politiku. U bonitetnoj kući vjeruju da će politička situacija biti sve gora, ali predviđa da će Vlada Jadranke Kosor ostati u svom kabinetu sve do izbora iduće godine.

Što se ekonomije tiče, ona ostaje u padajućem trendu već devet kvartala za redom. Manji dotok kapitala, pad potražnje i visoka stopa nezaposlenosti i dalje su glavni krivac za ekonomski pad, navodi se u izvješću koje je objavila zagrebačka bonitetna kuća BonLine.

Uvoz je pao 4,2 posto, a izvoz je povećan za 7 posto zbog povećanja potražnje iz inozemstva. U trećem kvartalu sudeći, po mjesečnim indikatorima, Hrvatska ekonomija nije zabilježila rast te je D&B revidirao procjenu BDP-a za ovu godinu, koja sada iznosi -1,7 posto, a 1,3 posto za iduću godinu.

Vezani članci:

arti-201011290371006 arti-201011260355006 arti-201011290371006 arti-201011300352006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo