DIVLJAJU LI CIJENE SVUDA? /

Hrvatica zaprepaštena cijenama hrane kod naših susjeda: Pogledajte koliko košta brašno, ulje, mlijeko...

Image
Foto: Profimedia

U Hrvatskoj cijene brutalno rastu, a sve se objašnjava inflacijom, rastom cijena energenata i ratom u Ukrajini. No, inflacija je globalni fenomen pa bi i u drugim državama cijene također trebale divljati...

16.7.2022.
13:59
Profimedia
VOYO logo

Litra ulja u trgovini u centru Budimpešte stoji 11 kuna, trajno mlijeko je oko 5 kuna, a kilogram brašna je manje od 3 kune. " Istovremeno sve su te iste cijene u Hrvatskoj dva pa i više puta veće", šokirano je Večernji komentirala i  Hrvatica koja je početkom tjedna bila na putu u Budimpešti. Dodaje da su je  jednako iznenadile i dosta povoljne cijene u ugostiteljskim objektima. 

Globalni problemi, ali ipak može drugačije

U Hrvatskoj cijene brutalno rastu, a sve se objašnjava inflacijom, rastom cijena energenata i ratom u Ukrajini No, inflacija je globalni fenomen pa bi i u drugim državama cijene također trebale divljati. Ipak, već i kratak pogled preko granice pokazuje da može i drugačije, i to u  Mađarskoj, koja je jedna od rijetkih zemalja koja ima veći PDV od Hrvatske, čak 27 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U obje zemlje je na neke prehrambene artikle porez na dodanu vrijednost nešto niža, no čak i to teško objašnjava ovako velike razlika u cijenama. I u Hrvatskoj i Mađarskoj je tako početkom godine snižena stopa PDV-a na 5% za iste grupe proizvoda - meso, ribu, ulje, maslac...Usprkos tome, u Hrvatskoj, cijene tih namirnica ne da nisu pale već su drastično porasle. 

Image
'TKO KAŽE DA SE NE ISPLATI, NIJE BIO' /

Hrvati odlaze preko granice u šoping prehrambenih proizvoda, pogledajte koliko su cijene povoljnije

Image
'TKO KAŽE DA SE NE ISPLATI, NIJE BIO' /

Hrvati odlaze preko granice u šoping prehrambenih proizvoda, pogledajte koliko su cijene povoljnije

Namirnice dvostruko jeftinije

Litra suncokretovog ulja u Hrvatskoj je rijetko ispod 18 kuna čak i na akciji, a neki proizvođači su cijene digli i do 24 kune. Litra trajnog mlijeka kod nas je oko 10 kuna dok je u središtu glavnog mađarskog grada ta cijena dvostruko niža. Kilogram glatkog ili oštrog brašna stoji 2,7 kuna, a u Zagrebu je ta cijena minimalno 6 kuna za istu količinu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dodatno me šokirala i cijena mesa. Pola kilograma miješanog mljevenog mesa je svega 15 kuna, odnosno 799 forinta, dok je kilogram piletine 19 kuna, odnosno 999 forinti. Deset jaja L veličine je nešto manje od 13 kuna. I tu ne pričamo o akcijskoj već o redovnoj cijeni tog proizvoda, priča Zagrepčanka. Cijene je prikupila u srijedu, nekoliko sati nakon što je Viktor Orban objavio restrikcije  oko izvoza energenata kako bi sačuvao što više energenata za Mađare.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo