Litra ulja u trgovini u centru Budimpešte stoji 11 kuna, trajno mlijeko je oko 5 kuna, a kilogram brašna je manje od 3 kune. " Istovremeno sve su te iste cijene u Hrvatskoj dva pa i više puta veće", šokirano je Večernji komentirala i Hrvatica koja je početkom tjedna bila na putu u Budimpešti. Dodaje da su je jednako iznenadile i dosta povoljne cijene u ugostiteljskim objektima.
Globalni problemi, ali ipak može drugačije
U Hrvatskoj cijene brutalno rastu, a sve se objašnjava inflacijom, rastom cijena energenata i ratom u Ukrajini No, inflacija je globalni fenomen pa bi i u drugim državama cijene također trebale divljati. Ipak, već i kratak pogled preko granice pokazuje da može i drugačije, i to u Mađarskoj, koja je jedna od rijetkih zemalja koja ima veći PDV od Hrvatske, čak 27 posto.
U obje zemlje je na neke prehrambene artikle porez na dodanu vrijednost nešto niža, no čak i to teško objašnjava ovako velike razlika u cijenama. I u Hrvatskoj i Mađarskoj je tako početkom godine snižena stopa PDV-a na 5% za iste grupe proizvoda - meso, ribu, ulje, maslac...Usprkos tome, u Hrvatskoj, cijene tih namirnica ne da nisu pale već su drastično porasle.
Namirnice dvostruko jeftinije
Litra suncokretovog ulja u Hrvatskoj je rijetko ispod 18 kuna čak i na akciji, a neki proizvođači su cijene digli i do 24 kune. Litra trajnog mlijeka kod nas je oko 10 kuna dok je u središtu glavnog mađarskog grada ta cijena dvostruko niža. Kilogram glatkog ili oštrog brašna stoji 2,7 kuna, a u Zagrebu je ta cijena minimalno 6 kuna za istu količinu.
"Dodatno me šokirala i cijena mesa. Pola kilograma miješanog mljevenog mesa je svega 15 kuna, odnosno 799 forinta, dok je kilogram piletine 19 kuna, odnosno 999 forinti. Deset jaja L veličine je nešto manje od 13 kuna. I tu ne pričamo o akcijskoj već o redovnoj cijeni tog proizvoda, priča Zagrepčanka. Cijene je prikupila u srijedu, nekoliko sati nakon što je Viktor Orban objavio restrikcije oko izvoza energenata kako bi sačuvao što više energenata za Mađare.