Ina iznajmljuje 480 crpki, na ulicu ide 3000 zaposlenih

Ina ima maloprodajnu mrežu koja se sastoji od 430 benzinskih crpki u Hrvatskoj i 50 postaja u BiH.

5.2.2010.
13:02
VOYO logo

Na temelju upute izvršnog direktora za trgovinu na malo Ine d.d. Laszla Barthe, direktori poslovnih centara moraju do 1. srpnja ove godine okončati pripreme za program izdvajanja benzinskih tvrtki iz sustava tvrtke i njihova davanja u franšizu.

Prema istim informacijama, Ina bi smanjila broj zaposlenih za 3000 ljudi, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Barhta je te upute dao svojim direktorima na sastanku koji je održan u ponedjeljak 1. veljače, a vijest je ubrzo procurila iz Uprave i među zaposlenike na Ininim crpkama.

Ina ima maloprodajnu mrežu koja se sastoji od 430 benzinskih crpki u Hrvatskoj i 50 postaja u BiH. U maloprodajnoj mreži zaposleno je oko 3000 radnika, a izdvajanje crpki iz sastava Ina grupe i prodaja znači formalne otkaze za sve zaposlene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema izvoru Jutarnjeg lista, s planom Uprave upoznati su direktori poslovnih centara. Nitko od njih nije htio potvrditi informacije Jutarnjeg lista.

Iz Sektora korporativnih komunikacija poslali su uopćeni odgovor, ali nisu zanijekali takvu mogućnost.

"Ina Industrija nafte d.d. razmatra sve mogućnosti i modele poboljšanja poslovanja uopće, pa tako i poslovanja maloprodaje, no konkretne odluke o tome segmentu nisu donesene", stoji u odgovoru.

Zdenko Mušnjak, tajnik sindikata radnika Ine i društava Ine (Inaš), nije službeno upoznat s naputkom Laszla Barhte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Otkad je MOL ušao u vlasničku strukturu Ine kruže glasine o tome, ali zasad nema službenog dokumenta koji bi to potvrdio. Barem mi u Inašu ne znamo za to. Znamo samo za obećanje Laszla Gesztija, predsjednika Uprave Ine, da do 2010. godine neće biti otpuštanja u Ini. Kolektivni pregovori tek trebaju početi. Dio radnika otići će prirodnim odljevom, u mirovinu, a dijelu će se ponuditi poticajne otpremnine", objašnjava Mušnjak.

Prvi put plan je obznanjen davne 1997., a Božo Mikuš, predsjednik Nezavisnog sindikata Ine, rekao je kako je i 2004. takav plan postojao u petogodišnjem Planu poslovanja Ine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svibnju 2009. taj je problem aktualiziran zbog mogućnosti da Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja naloži MOL-u prodaju nekih benzinskih crpki zbog nedopuštene koncentracije u maloprodaji, jer MOL ima vlasništvo nad Inom i Tifonom.

Iz Vlade, pak, ne znaju za odluku Ine o davanju crpki u franšizu.

"Nemamo službenu informaciju da je donesena takva odluka i stoga je ne možemo komentirati", kaže se u priopćenju glasnogovornika Zlatka Mehuna, piše Jutarnji list.

Prethodni članci:

arti-200912220504006 arti-200912090048006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo