Sve se glasnije upozorava na to da hrvatsko gospodarstvo usporava te da nam prijeti nova recesija, a sličnu prognozu danas je objavio Ekonomski institut u Zagrebu (EIZ). Ondje kažu da je CEIZ indeks u prosincu 2018. pao za -0,9 bodova te da je riječ o najnižoj vrijednosti tog indeksa još od kolovoza 2014. godine.
Koincidentni ekonomski indikator ili CEIZ indeks je mjesečni složeni indikator poslovnog ciklusa razvijen na zagrebačkom Ekonomskom institutu,a svrha mu je pružiti pravodobnu informaciju o trenutnom stanju poslovnoga ciklusa. Zbog toga se vrijednost CEIZ indeksa mijenja istovremeno s promjenama poslovnoga ciklusa.
Velik pad industrijske proizvodnje u prosincu
"Turizam je na godišnjoj razini u prosincu rastao po stopi većoj od 10 posto, a pratila ga je i trgovina na malo s nešto manjom stopom rasta. Međutim, industrijska proizvodnja koja još od kolovoza bilježi uzastopna smanjenja godišnje stope rasta, u prosincu je zabilježila vrlo velik pad od čak -6,7 posto. Najvećim dijelom upravo zbog negativnih trendova industrijske proizvodnje, indeks je u sva tri mjeseca zadnjeg tromjesečja zabilježio smanjenja vrijednosti u odnosu na prethodni mjesec, što upućuje na usporavanje ekonomske aktivnosti u odnosu na treće tromjesečje", upozoravaju iz EIZ-a.
Također, ističu, vrijednost CEIZ-a upućuje na usporavanje stope rasta ekonomske aktivnosti i na godišnjoj razini.
"Na temelju kretanja CEIZ indeksa, očekujemo da je stopa rasta realnog BDP-a u četvrtom tromjesečju 2018. godine u odnosu na isto razdoblje prethodne godine mogla iznositi 2,3 posto, značajno manje od očekivanja temeljenih na podacima za listopad i studeni. Desezonirani podaci upućuju na to da je u odnosu na prethodno tromjesečje, BDP u zadnja tri mjeseca 2018. godine bio manji za 0,2 posto. Uzmu li se u obzir prethodna tromjesečja kada su stope rasta realnog BDP-a iznosile 2,5, 2,9 i 2,8 posto, očekujemo da je u cijeloj 2018. BDP mogao porasti za 2,3 posto", navodi se u današnjem priopćenju EIZ-a.
MMF: Nad svjetsku ekonomiju nadvila se četiri oblaka
Valja napomenuti da je Italija već ušla u recesiju, a isto se očekuje i u najsnažnijoj europskoj ekonomiji - Njemačkoj. Također, i Međunarodni monetarni fond (MMF) upozorava na moguću "ekonomsku oluju" s obzirom na razvoj ekonomske situacije na globalnom planu. Prošlog je mjeseca MMF smanjio prognozu rasta svjetske ekonomije za ovu godinu s 3,7 na 3,5 posto, prenosi Radio Slobodna Europa.
"Problem je u tome što vidimo kako se ekonomija razvija mnogo sporije nego što smo očekivali", izjavila je direktorica MMF-a Christine Lagarde.
Lagarde kaže kako su se nad svjetsku ekonomiju nadvila "četiri oblaka" koja bi mogla donijeti spomenutu "oluju": trgovinski spor SAD i Kine uključujući i sankcije, financijski problemi, neizvjesnost oko Brexita te usporavanje kineskog gospodarstva.
"Kad je previše oblaka, dovoljan je jedan udar munje da se pokrene oluja", slikovito je opisala stanje direktorica MMF-a.