Oporezivanje dividende i udjela iz dobiti ostvarene i zadržane u ranijim godinama, koje je uvedeno Zakonom o porezu na dohodak Vijeće članova HUP-a smatra protivno Ustavu i zbog toga je HUP podnio tužbu Ustavnom sudu.
"Prema ocjeni sudionika rasprave ovakvo je rješenje s retroaktivnom primjenom u Zakonu o porezu na dohodak ustavno neodrživo, ali je upitno i sa strane ekonomske logike zbog negativnog utjecaja na likvidnost naših poduzeća", navode u svojoj obavijesti.
Ponovno optužuju Vladu za stvaranje antipoduzetničke klime koju pogoršavaju i "zakonska rješenja koja su u svom korijenu s visokim antipoduzetničkim utjecajem".
Analiziraju se i drugi zakoni
Pritom misle na dva usvojena zakona - o porezu na dohodak te Opći porezni zakon i na dva koja su u proceduri - Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi i Zakon o minimalnim plaćama.
Analizirat će i porezni zakon te onaj o financijskom poslovanju, jer također smatraju da imaju neustavne odredbe koje "potkopavaju temelje poduzetništva u našoj zemlji".
Što se tiče povećanja minimalne plaće, smatraju kako je Vlada popustila pritiscima pojedinih društvenih skupina, što može pomoći njihovoj popularnosti, ali donosi i "opasnost s trajnijim posljedicama na konkurentnost nacionalne ekonomije".
Povećanje plaća će dovesti do smanjenja zaposlenosti
"Svako povećanje plaća u sadašnjim uvjetima imalo bi pogubne posljedice za sve radno intenzivne industrije s velikim udjelom rada u ukupnim troškovima. Upozoreno je da će Vlada ovakvim rješenjem potaknuti dalje smanjivanje zaposlenosti, posebice u onim industrijama koje su i najteže pogođene u ovih četiri godine duboke ekonomske krize", piše u priopćenju HUP-a, gdje se navodi i kako će najveći gubitnici biti industrije iz kojih je i najviše regrutirano onih 150.000 nezaposlenih iz realnog sektora.
Zaključuju kako je dosadašnja politička i zakonodavna praksa, "ne samo ove Vlade i Sabora, kroz sistem pokušaja i pogrešaka iznimno neučinkovita, ali za nacionalnu ekonomiju i opasna".