Čak 60 posto poslodavaca će otpuštati radnike u 2014.

Poslodavci su opće stanje u gospodarstvu u 2013. ocijenili jedinicom, a čak četiri petine njih kaže da je stanje u gospodarstvu ove godine lošije od onog u 2012.

10.12.2013.
14:42
VOYO logo

U istraživanju Hrvatske udruge poslodavaca sudjelovalo je 320 članova HUP-a. Baš kao i lani, najlošiju ocjenu općeg stanja gospodarstva dali su predstavnici malih poduzeća (1,29), dok je gledajući sektorski najlošija ocjena zabilježena među poduzećima iz usluga prijevoza. Nešto je bolja percepcija gospodarskog stanja među srednjim tvrtkama (1,41), te poslodavcima i poduzetnicima iz velikih tvrtki (1,47).

U turizmu najoptimističniji

Poduzetnici iz turističkog sektora bili su najblaži u ocjeni gospodarskog stanja ocjenjujući ga s prosječnom dvojkom (2,00), što je ujedno i najviša ocjena u istraživanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je o regijama riječ, poslodavci u Dalmaciji stanje u gospodarstvu najčešće su ocjenjivali kao iznimno loše (1,22), dok su poduzetnici iz sjevernojadranske regije bili najmanje kritični u percepciji stanja u gospodarstvu iako je i u toj regiji ocjena i dalje jedinica (1,45).

Izgubljena godina

Sudeći prema usporedbi 2013. godine s prethodnom godinom, ova je godina označena u gospodarskom smislu kao izgubljena godina. Samo 2,5 posto poslodavaca i poduzetnika u istraživanju je ocijenilo da je ova godina u općem gospodarskom smislu bila donekle bolja od prethodne, dok 16,3 posto smatra da je stanje približno isto. Niti jedan sudionik istraživanja ne smatra da je stanje znatno bolje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poduzetnici smatraju da su najveće prepreke poslovanju previsoka davanja (porezi, doprinosi), neučinkovita javna uprava, nejasna strategija razvoja zemlje, kruto radno zakonodavstvo te nelikvidnost. Kažu da ovih pet prepreka koči poslovanje čak dvjema trećinama poduzetnika.

Vrlo teška 2014.

Kad je riječ o očekivanjima za 2014. godinu, poduzetnici i poslodavci smatraju da će iduća godina biti i vrlo teška. 43,8 posto (lani je to bilo 38 posto) očekuje da će opće stanje u gospodarstvu biti lošije od ovogodišnjeg.

Zanimljivo je da se poslovni pesimizam tvrtki smanjuje s povećanjem broja zaposlenih u tvrtkama, pa je tako u malim tvrtkama zabilježeno 63 posto pesimista, među srednjim poduzećima ih je 50 posto, a baš kao i lani najmanji je udio pesimista zabilježen među velikim poslodavcima 20,7 posto.

Graditeljstvo je i ove godine sektor s najpesimističnijim pogledom na poslovne okolnosti u Hrvatskoj. Najmanje loša očekivanja imaju poslodavci iz industrije i turizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se prihoda tiče, iduće godine 18,8 posto poduzetnika očekuje manje prihode nego su imali ove godine, dok ih 36,3 posto očekuje povećanje prihoda. Ovo je ujedno i najoptimističniji element u cijelom istraživanju. No, s druge strane zamjetan je velik udio poduzetnika koji ukazuje na oprez kad je riječ o očekivanoj razini zaposlenosti u 2014. Velik udio poduzetnika predviđa smanjenje broja zaposlenih u svojim tvrtkama (60 posto), a svega 3,8 posto poduzeća očekuje povećanje zaposlenih (prošle godine 6 posto).

Zanimljivo je da su očekivanja u vezi s uvjetima investiranja optimističnija od onih zabilježenih za opću gospodarsku situaciju i to je ujedno prvi kriterij koji je nešto neutralniji. Svaki drugi sudionik istraživanja smatra da će uvjeti investiranja u idućoj godini biti približno isti kao i ove godine. Najveći investicijski potencijal zabilježen je u turizmu, među velikim poduzetnicima i u sjevernojadranskoj regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.

Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.

Pišite nam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo