HT /

'dotaknuo' 300 kuna

Mirovinski fondovi navalili su na HT pa sada zajedno drže više od 6,3 posto. Analitičari pak ne očekuju idućih dana bitno veći porast cijene.

13.1.2010.
13:39
VOYO logo

Dionica T-HT-a u utorak je na Zagrebačkoj burzi zaključno vrijedila 290,01 kuna, a dan ranije 294 kune.

U jednom se trenutku čak činilo da će HT dosegnuti psihološku granicu od 300 kuna, i to nakon što je prošao nalog po cijeni od 299,66 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi sudionici tržišta kapitala kojima je razgovarao Poslovni dnevnik suglasni su da su takav optimizam potaknuli mirovinski fondovi.

Samo u utorak je HT-om ostvaren promet veći od 12,54 milijuna kuna. Takav obujam prometa, tvrde sugovornici, samo potvrđuje interes četiri najveća tržišna igrača koji su među rijetkima s tolikim novčanim sredstvima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirovinci su od sredine prosinca do kraja prvog tjedna 2010. i kupili gotovo sto tisuća dionica T-HT-a. Najaktivniji je bio Raiffeisen OMF sa 55.403 dionice, zatim PBZ/CO s 44.678 dok se Erste Plavi uključio sa simboličnih tisuću dionica. Rezultat je da su mirovinci sada nadomak udjela koji u T-HT-u ima Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, odnosno 7 posto. Raiffesenov fond ima 2,78 posto udjela, PBZ/CO s 1,33 posto, AZ s 1,16 posto, a najmanji udjel od 1,07 posto drži Erste Plavi. Iako se nagađalo da će Telekom ići u akviziciju jedne od najuspješnijih informatičkih kompanija u Hrvatskoj, dubrovačkog Combisa, u Telekomu kažu da nemaju nikakvih novih informacija koje bi utjecale na cijenu dionice, piše Poslovni dnevnik.

"Sve relevantne informacije za naše dioničare, redovno i promptno objavljujemo financijskoj i široj javnosti", kratko su komentirali u T-HT-u.

Voditeljica Upravljanja imovinom u Publikumu PDU Irena Lavrenčić kaže da na dobre rezultate dionice T-HT-a utječe niz čimbenika.

"Najvažniji je taj da je to jedna od rijetkih uistinu likvidnih dionica, a to je čini atraktivnom za strane i institucionalne ulagače", pojašnjava Lavrenčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaje da je to defenzivna dionica koja je to zanimljivija što su druge inače atraktivne dionice, poput financijskih, brodarskih i građevinskih kompanija pod znatnim pritiskom.

Analitičari naglašavaju i da na cijenu HT-a pozitivno utječe najavljen program otkupa do 10 posto vlastitih dionica. U Ersteu podsjećaju da su zbog dobrih makroekonomskih pokazatelja i rezultata kompanije početkom studenog povisili ciljanu cijenu T-HT-u s 260 na 300 kuna i preporučili njenu kupnju. Lavrenčić iz Publikuma PDU dodaje da unatoč optimizmu, treba uzeti u obzir da se T-HT-om trguje po EV/EBITDA od 5,5 što u odnosu na ostale istočnoeuropske telekome ograničava prostor za daljnji rast cijene. Osim mirovinskih fondova interes za dionicu T-HT-a pokazuju i građevinari, piše Poslovni dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Velik broj građevinskih tvrtki povukao je novac kroz dividendu što ostavlja mogućnost da su i sami ulagali u likvidne dionice, a posebno one koje daju prinos kakav ima HT", kaže direktor Ilirika Nekretnina Žarko Kovačić.

Do kraja veljače očekuje se da će grupe T-HT objaviti planove za isplatu dividende.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo