Standard & Poor's ocijenila je da nedavne Vladine reforme neće biti dovoljne za oporavak gospodarstva, javlja Reuters.
Bonitetna agencija u priopćenju navodi da zadnji Vladini potezi nisu dobri, jer su vidljive strukturalne slabosti u proračunu, poput velikih troškova za javnu upravu i socijalnu skrb. Navode da ti troškovi čine gotovo tri četvrtine ukupnih troškova, a zbog čega se ne ostavlja puno prostora za javne investicije.
Zbog toga su, navode, odlučili smanjiti svoj dugoročni i kratkoročni kreditni rejting iz 'BBB-/A-3' u 'BB+/B'.
"Mišljenja samo da do sada provedene strukturne i fiskalne reforme nisu dovoljne za poticanje gospodarskog rasta te za dovođenje javnih financija na održivi put", navodi se u priopćenju.
Stagnacija u 2013.
Hrvatskoj zamjeraju i što joj nije dovoljno fleksibilno tržište rada, te što postoji "otpor interesnih skupina" koje čuvaju svoja stečena prava.
Agencija Standard & Poor's u svom priopćenju zaključuje da Vlada mora srezati proračunsku potrošnju za socijalna davanja, te za plaće i povlastice koje imaju zaposlenici u javnom sektoru. Procjenjuju da će pad BDP-a u 2012. biti 2 posto, unatoč dobroj turističkoj sezoni, a da će u 2013. početi blagi oporavak gospodarstva. Prognoziraju da bi bolje moglo biti 2015., kada bi BDP mogao rasti 2 posto.
Linić: Situacija je jako teška
"Situacija je jako teška i ovo je dodatno komplicira. Moramo razmisliti o revidiranju proračuna, jer će rashodi za kamate ponovo rasti. Nećemo dirati mirovine, jer je to politički neprihvatljivo", kazao je u petak navečer na konferenciji za novinare ministar financija Slavko Linić. odajući da se neće dirati niti u socijalna davanja. Obećao je da neće dizati poreze niti doprinose.
Iako se ranije planiralo, Linić je rekao da se u siječnju neće ići na međunarodna tržišta kapitala, a vrlo vjerojatno niti u cijeloj 2013. godini, već da će sa HNB-om pokušati dogovoriti mjere koje će osigurati dovoljno sredstava za saniranje državnih obveza.
Na novinarsko pitanje je li preuranjeno govoriti o dolasku MMF-a, ministar Linić je odgovorio da će Vlada "ozbiljno razmotriti suradnju s MMF-om, jer bi nam još jedan sudionik u provedbi reforme bio na pomoć". Par minuta kasnije ispravio se, te je kazao da je ipak rano govoriti o kreditnom aranžmanu s MMF-om, ali da je za intenzivnu suradnju s tom financijskom institucijom.
Milanović: Kad bismo slušali rejting agencije, otpustili bi otpustili 30 tisuća ljudi
U Bruxellesu je premijer Zoran Milanović u petak je komentirao gospodarski rast, rejting agencije i sindikate. – Ključan je rast.
"Mi smo vodili i vodit ćemo ekonomsku i fiskalnu politiku, ali ne na način da se dopadnemo svakome jer kad se dopadneš svakome, na kraju će te svi prezreti. Vodimo ih tako da se nikome pretjerano ne dopadamo, jer radimo stvari koje su nužne. Kad bismo slušali rejting agencije – i mi ih slušamo, to su relevantni pokazatelji, u krajnjoj liniji imaju utjecaja i na najveće države – onda bismo, ne pretjerujem, otpustili 30 tisuća ljudi, smanjili mirovine i smanjili plaće. Ne božićnice i regrese, nego plaće. I za to bi nam rekli: "Bravo!" A onda, kad to ne bi rezultiralo rastom, a vjerojatno ne bi, onda bi nam srušili rejting 10 puta. Dakle, to ne radite ako razmišljate. Nađete neko razumno rješenje.
Pokušavate uvjeriti sindikate da su nužna određena odricanja – neki to zovu štednjom, ja zovem racionalnim ponašanjem. I stoga se nadamo da će se konačno početi generirati nekakav novi rast", kazao je Milanović. Dodao je da prethodna vlada nije poduzimala ništa, a da je njegova smanjila javnu potrošnju za gotovo 5 milijardi kuna.