HRVATSKA NAPREDOVALA NA LISTI KONKURENTNOSTI: /

Bolji smo, ali samo zato jer se promijenila metodologija izračuna

Image
Foto: PIXSELL / WEF

Svjetski gospodarski forum (WEF) ove je godine bitno promijenio metodologiju istraživanja pa je Hrvatska na listi globalne konkurentnosti bolje rangirana nego lani kada je zauzela 74.

17.10.2018.
9:45
PIXSELL / WEF
VOYO logo

Na listi globalne konkurentnosti za 2018. godinu, koju je objavio Svjetski gospodarski forum (World Economic Forum - WEF) Hrvatska je s ocjenom 60,1 svrstana na 68. mjesto od ukupno 140 gospodarstava svijeta. Time je ovogodišnjim istraživanjem obuhvaćeno 99 posto svjetskog BDP-a i 94 posto svjetske populacije.

WEF-ov hrvatski partner u Programu globalne konkurentnosti, Nacionalno vijeće za konkurentnost (NVK), ističe da je WEF ove godine bitno promijenio metodologiju istraživanja. Prema staroj metodologiji , Hrvatska je lani zauzela 74. mjesto, iako je i tada imala istu ocjenu (60,1) kao i u ovogodišnjem izvješću, prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
GRAFOVI KOJI OTKRIVAJU PRAVU ISTINU O HRVATSKOJ: /

Objavljene brojke o globalnoj konkurentnosti, Srbi i Slovenci napreduju, mi stagniramo

Image
GRAFOVI KOJI OTKRIVAJU PRAVU ISTINU O HRVATSKOJ: /

Objavljene brojke o globalnoj konkurentnosti, Srbi i Slovenci napreduju, mi stagniramo

Napredovali s istom ocjenom kao lani

"U odnosu na prošlu godinu, ocjena konkurentnosti Hrvatske ostala je nepromijenjena (60,1), a izgubili smo dvije pozicije uslijed određenog napretka zabilježenog u Srbiji i Gruziji", navode iz NVK-a.

"Najnovije istraživanje ponovo ukazuje i potvrđuje nužnost provođenja reformi, nužno donošenje dugoročne vizije Hrvatske kao opis željenog stanja u budućnosti te jasne sektorske strategije koje omogućuju takvu viziju", kazao je Ivica Mudrinić, predsjednik Nacionalnog vijeća za konkurentnost, dodavši da bi takav pristup upravljanja javnim politikama vratio nadu u bolju budućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To bi, vjerojatno, pozitivno utjecalo na zadržavanje mladih u Hrvatskoj i potaknule mnoge naše sugrađane na poduzetništvo i uključivanje u gospodarski razvitak, a time i u realizaciju željene zajedničke budućnost. Vrijeme naglih tehnoloških promjena predstavlja za naše društvo veliki izazov, ali i veliku priliku za skokovit i ubrzan razvitak. Na svim čimbenicima u društvu je odgovornost za aktivno uključivanje u omogućavanju takvog razvitka", smatra Mudrinić.

Image
Foto: pixell, Zarko Basic/PIXSELL

Dvanaest stupova konkurentnosti

U NVK pojašnjavaju kako je pri novoj metodologiji ukupni broj indikatora smanjen je sa 114 na 98, a udjel "čvrstih" statističkih indikatora, uz one iz ankete gospodarstvenika, povećan s ranijih 31- 43 posto na 70 posto, što znači da sada ukupni rang znatno manje ovisi o percepciji, a više o brojčanim statističkim pokazateljima.

Metodologija se temelji na 12 stupova konkurentnosti: institucijama, infrastrukturi, primjeni ICT-a, makroekonomskoj stabilnosti, zdravlju, obrazovanju i vještinama, tržištu proizvoda, tržištu rada, financijskom sustavu, veličini tržišta, poslovnoj dinamici i kapacitetu za inovacije. Ti su stupovi razvrstani u četiri skupine: poslovno okruženje, ljudski kapital, tržišta i inovacijski ekosistem. Kako se ističe u izvješću, sporo provođenje reformi u ključnim područjima uzrokovalo je i daljnje stagniranje konkurentnosti Hrvatske na globalnoj razini.

Tako je na ljestvici globalne konkurentnosti Hrvatska najlošije rangirana u stupu makroekonomske stabilnosti, gdje drži 106. poziciju, po tržištu rada je na 96, mjestu, po veličini tržišta drži 78. mjesto, a kada su u pitanju institucije nalazi se na 76. poziciji. Najbolje je, pak, pozicionirana po infrastrukturi, na 36. mjestu, zdravlju (51.) te kapacitetu inovacija (63.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Po čemu smo dobri, a po čemu loši

Novom metodologijom se mjeri i udaljenost od idealnog stanja, u rasponu od 0 do 100, a Hrvatska je po tome najlošija po kapacitetu inovacija, s ocjenom 38 od 100, poslovnoj dinamici (56 od 100), te veličini tržišta (50 od 100). Najbolja je u području zdravstva (86 od 100), infrastrukturi (77 od 100) i makroekonomskoj stabilnosti (69 od 100).

"Izvješće pokazuje da kroz bitan napredak u ukidanju administrativnih procedura, stvaranju ozračja pravne sigurnosti te smanjenju davanja poduzetnika, vlada može unaprijediti poslovnu i ulagačku klimu. Za osnaživanje inovacijskog ekosistema politike države moraju poticati transfer tehnologija i znanja da bi zajedno s razvojem znanstvenog i obrazovnog sustava mogla osnažiti tehnološku spremnost gospodarstva za primjenu novih znanja u kreiranju inovativnih proizvoda i usluga", kažu u Nacionalnom vijeću za konkurentnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće još pokazuje da je Hrvatska kao i prošlih godina najlošija u efikasnosti pravnog sustava u rješavanju sporova (139.), lakoći zapošljavanja strane radne snage (139.), opterećenju vladinim propisima (138.), zapošljavanju i otpuštanju radnika (135.) te efikasnosti pravnog sustava u osporavanju propisa (135.). Kao konkurentske prednosti izdvajaju se visoki stupanj elektrifikacije (1.), trgovinske barijere (6.), kvaliteta cesta (17.), prava radnika (32.), prosjek godina koje učenici provedu u sustavu obrazovanja (37.) te uključenost ženske radne snage (40.).

Po novoj metodologiji WEF-a, najkonkuretnije gospodarstvo je SAD, a slijede Singapur, Njemačka, Švicarska, Japan, Nizozemska, Hong Kong... Od zemalja u okruženju, ispred Hrvatske su Slovenija (35. mjesto), Mađarska (48.), Bugarska (51.), Rumunjska (52.) i Srbija (65.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo