Hrvatska je pala za čak pet mjesta na ljestvici konkurentnosti u odnosu na prošlu godinu, odnosno sa 76. na 81. mjesto, pokazali su to rezultati Izvješća o globalnoj konkurentnosti 2012.-2013. predstavljeni danas u Hrvatskom novinarskom društvu. Pad za pet mjesta na ljestvici rezultat je višegodišnjeg trenda pada konkurentnosti Hrvatske. Po prvi puta prestigla nas je Makedonija koja je također doživjela pad, ali sa 79. na 80. mjesto.
Nazadujemo jer su drugi sve bolji
Nepovoljan trend udaljio je Hrvatsku od zemalja članica EU i približio zemljama Jugoistočne Europe. "Hrvatska nije toliko nazadovala, koliko su drugi brzo napredovali", komentirao je najnovije podatke ministarŽeljko Jovanović. Točnije, bilježimo stagniranje ukupne ocjene konkurentnosti na razini 4.0, a nazadujemo na ljestvici konkurentnosti jer nas prestižu zemlje koje poboljšavaju svoju konkurentnost.
Ipak, zanimljivo je pri tom primijetiti da je čak i BiH prema navedenim rezultatima napredovala. Na ljestvici konkurentnosti skočila je za čak 12 mjesta, odnosno sa 100. na 88. mjesto.
Bugarska skočila za 12 mjesta
Suprotno dramatičnim izjavama iz susjedne Slovenije u kojoj se naveliko spominje riječ bankrot, ta je zemlja čak i skočila za jedno mjesto, i to sa 56. na 57. Veliki pad doživjela je Mađarska (sa 48. na 60.), dok je Bugarska, kao i BiH, narasla za 12 mjesta, odnosno sa 74. na 62. Težak pad doživjele su i Crna Gora (sa 60. na 72. mjesto) i Albanija (sa 78. na 89. mjesto). Srbija se drži stabilno na lošem 95. mjestu.
Izvješće pokazuje kako Hrvatska ima dobru infrastrukturu, te da smo jaki u korištenju interneta, broju prijavljenih patenata i u kvaliteti cesta. Slabi smo u inovativnosti, financijskom tržištu, poslovnoj sofisticiranosti, institucijama, efikasnosti tržišta roba i efikasnosti tržišta rada.
Hrvatsko je društvo - zakočeno
U izvješću stoji kako je očita sveukupna zakočenost našeg društva koja generira pad konkurentnosti te su potrebne neodgodive i sinkronizirane strukturne promjene na svim područjima, a posebice u institucijama, u razvoju tržišta roba, kapitala, rada i znanja, u inovativnosti i razvoja temeljenog na znanju i tehnologiji te obrazovanja za konkurentnost - od vrtića do škole.
Na ljestvici prvih deset najkonkurentnijih zemalja nalaze se, redom: Švicarska, Singapur, Finska, Švedska, Nizozemska, Njemačka, SAD, Velika Britanija, Hong Kong, Japan.