Hrvatska je imućna, ali zbog nemara je jad i bijeda

3.10.2011.
11:16
VOYO logo

Državna imovina Hrvatske iznosi 31,4 milijarde eura, ili 68 posto vrijednosti hrvatskog BDP-a, pokazuju to podaci Eurostata i analiza koju je objavio Anto Bajo iz Instituta za javne financije.

Prema toj analizi, ostale europske države razmjerno su znatno "siromašnije" jer im imovina vrijedi najčešće oko trećine BDP-a, ili oko 44 posto, kao u Sloveniji. No, vlade u 27 članica EU, u pravilu, daleko vještije od Hrvatske izvlače novac iz svoje imovine da bi njime popunjavale državni proračun. Primjerice, naftom bogata Norveška izvuče iz svoje imovine novca u iznosu od gotovo 11 posto BDP-a, a Finska, Island, Švedska i Nizozemska izvuku od 2 do 4 posto, piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaos u državnim poduzećima

Hrvatska je po djelotvornosti upravljanja osma od začelja ljestvice, u velikoj skupini zemalja koje iz imovine izvlače manje od jedan posto BDP-a, konkretno 0,7 posto. To iznosi oko 300 milijuna eura godišnje, a potječe uglavnom iz zakupnina i dobiti državnih poduzeća. No, stvarno nam je mjesto još niže jer uspoređene države sličan učinak postižu s upola manje imovine od Hrvatske.

Slika je još gora ako se pogleda kako posluje 69 poduzeća od posebnog državnog interesa, koja čine više od 80 posto hrvatske državne imovine. Od 2002. do kraja 2010. ta su poduzeća u proračun uplatila ukupno 700 milijuna eura, što godišnje prosječno iznosi 0,2 posto BDP-a. Istodobno, tri protekle vlade iz proračuna su im na razne načine isplatile šest puta više – 4,2 milijarde eura, ili prosječno 1,2 posto BDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da time upravlja privatnik, bio bi najveći bogataš, ali Hrvatske šume jedva preživljavaju zahvaljujući doprinosu za šume, kojeg im moraju plaćati sva poduzeća u zemlji.

Bogate Hrvatske šume jedva preživljavaju

"Vlada treba poboljšati upravljanje društvima u većinskom vlasništvu države te prodati manjinske udjele. Trebala bi izraditi i objaviti planove za privatizaciju i upravljanje državnom financijskom imovinom do 2021. godine", preporučuje Bajo. Kao ilustraciju opće nebrige, naši poslodavci rado ističu Hrvatske šume koje upravljaju prirodnim bogatstvom na 47 posto državnog teritorija.

"Da time upravlja privatnik, bio bi najveći bogataš, ali Hrvatske šume jedva preživljavaju zahvaljujući doprinosu za šume, koji im moraju plaćati sva poduzeća u zemlji", govori dužnosnik HUP-a Vladimir Ferdelji još od proljeća ove godine. Naime, Hrvatske su šume prošle godine od tog doprinosa prikupile više od 400 milijuna kuna, istodobno, dobit im je iznosila oko 30 milijuna kuna, što znači da bi bez doprinosa za šume to javno poduzeće godinu završilo s gubitkom.

Dobar primjer lošeg upravljanja državnom tvrtkom je i HEP. Ta tvrtka, na opće iznenađenje, prošlu je godinu završila s 1,46 milijarda kuna dobiti, deset puta većom nego 2009. Skok dobiti HEP-a dogodio se u godini kad je uhićen bivši predsjednik uprave Ivan Mravak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201109200823006 arti-201109260525006 arti-201109200885006 arti-201109191225006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo