Nekoliko složenih operativnih zahvata i liječenje 24-godišnje Australke Tanie Hearnden, nakon pada s dubrovačkih zidina, dubrovačku Opću bolnicu stoje stotinjak tisuća kuna. Riječ je o troškovima koje bi trebala snositi pacijentica, odnosno njeno osiguranje. Unatoč velikoj zahvalnosti pacijentice i njenog supruga te obećanja da će snositi troškove, garanciju za to Opća bolnica nema.
arti-201008100553006Naime, Hrvatska i Australija nemaju dogovorene konvencije ni potpisane ugovore o naplati troškova liječenja u toj situaciji. Potvrdio je to i ravnatelj dubrovačke bolnice Branko Bazdan, koji ne gubi nadu da će "možda ipak uspjeti naplatiti dio troškova".
"Svejedno smo zadovoljni jer smo učinili humano djelo. Moglo bi se reći da smo tim činom barem malo osvjetlali sliku Dubrovnika u Australiji nakon još uvijek nerazjašnjene situacije oko Britt Lapthorne", kazao je Bazdan za Jutarnji list.
Slobodna Dalmacija je nedavno objavila kako bolnica u Zadru nije uspjela naplatiti račun od stranih turista u čak 30 posto slučajeva. To ih je olakšalo za 370 tisuća kuna. U Dubrovniku troškovi nisu naplaćeni u 10 posto slučajeva, a u KBC-u Split te podatke za ovu godinu još nemaju. Za jedan dio zemalja iz kojih turisti češće dolaze problem ugovora je riješen, no za neke je račune naplatu jednostavno nemoguće osigurati. Hipokratova zakletva, ali i humanost, liječnike ipak obvezuju da medicinsku uslugu pruže, a tek potom pitaju ima li je pacijent kako platiti.
U zadarskoj bolnici događa se tako niz neugodnih situacija, pacijenti-stranci bježe im s odjela, kukaju kako nemaju novca ili lažu da su izgubili putovnicu.
"Doskočili smo tom problemu, u stalnom smo kontaktu s mnogobrojnim osiguravajućim kućama diljem svijeta, konzulatima i samim pacijentima. Maksimalno se trudimo osigurati naplatu te smo neplaćanje sveli na oko deset posto", kazao je šef bolnice u Dubrovniku Branko Bazdan za Jutarnji list.
Prethodni članak:
arti-201008100553006