Čini se da su Hrvati navalili na gotovinske kredite, a osim reklama u kojima se ističu uvjeti, to pokazuju i podaci HNB-a i ali i poslovnih banaka. Erste banka je, primjerice, u studenom ove godine plasirala 20 posto više gotovinskih kredita u odnosu na isti mjesec lani, piše Novi list.
Kamate za gotovinske kredite su niske i kreću se od 4 do 7 posto, a bankama su i dalje isplative, usprkos inflaciji. Iako bi se moglo reći da podizanje kredita odražava optimizam u odnosu na prošlu godinu, no dio tih kredita svakako otpada i na krpanje kućnog proračuna, osobito u predblagdansko vrijeme.
Euro sve bliže, a i dalje se traže kune
Zanimljivo je da je dio banaka potvrdio da građani, kad su gotovinski krediti u pitanju, i dalje pojačano traže kune, unatoč činjenici da se euro vjerojatno uvodi početkom 2023. Doduše, ročnost »gotovinaca« je naravno kraća od npr. stambenih kredita, no i oni se odobravaju na rok dulji od godine dana.
U Ersteu kažu da su u segmentu stanovništva u prvih jedanaest mjeseci plasirali ukupno više od 4,3 milijarde kuna novih kredita, što predstavlja povećanje od 9 posto u odnosu na prvih jedanaest mjeseci 2020.
„Povećanje je prvenstveno rezultat rasta potražnje građana za novim kreditiranjem, nakon pada potražnje zabilježenog tijekom nekoliko mjeseci 2020., uslijed objektivnih okolnosti povezanih s epidemijom koronavirusa. Kada je riječ o novim plasmanima gotovinskih kredita u cijeloj ovoj godini, oni su u prvih jedanaest mjeseci 2021. iznosili 2,9 milijarde kuna, što predstavlja rast od 10 posto u odnosu na isto razdoblje 2020. Kada promatramo samo mjesec studeni, novi plasmani gotovinskih kredita iznosili su gotovo 225 milijuna kuna, što predstavlja rast od 20 posto u odnosu na studeni 2020“ , navode u Ersteu. No pravi boom se tek očekuje u prosincu.
Očekivano obzirom na pandemiju
U Privrednoj banci Zagreb su potvrdili da u proteklom periodu bilježe kontinuirani interes za gotovinskim kreditima, te da "uglavnom prevladavaju kunski krediti". U OTP banci kažu da kontinuirano bilježe pozitivne trendove u gotovinskim kreditima, a u zadnjem kvartalu i blagi porast potražnje što je, vele, i očekivano za ovo doba godine, te s obzirom na pandemiju i njen utjecaj na osobnu potrošnju.
U valutnoj strukturi i dalje su najzastupljeniji kunski kredit, kaže OTP. RBA bilježi porast nenamjenskih kredita građanima tijekom cijele 2021. Kažu da je potražnja za kunskim kreditima uobičajeno veća u odnosu na kredite uz valutnu klauzulu u eurima, no u zadnjem kvartalu se bilježi porast nenamjenskih kredita uz klauzulu u eurima.
U Addiko banci kažu da je »potrošačima kraj godine standardno usmjeren na potrošnju, poklone i obitelj, a manje na rješavanje financiranja i planiranje investicija, tako da je potražnja za kreditima sezonski najslabija u odnosu na ostatak godine«. "Može se primijetiti da je u ovom periodu potražnja za kreditima iznad razina u 2020. godini, ali još nije dostigla razinu iz 2019. godine. I dalje se traže primarno kunski krediti," zaključuju u Addiko banci.