Dio banaka već je donio odluku o raspodjeli dobiti za 2012., pri čemu je, očekivano, izraženiji trend repatrijacije, odnosno povlačenja dobiti putem dividendi prema njihovim većinskim vlasnicima u inozemstvu.
Za sada je poznata odluka o raspodjeli dobiti Privredne banke Zagreb, prema kojoj se gotovo cijela neto dobit banke za 2012. isplaćuje na ime dividende dioničarima, među kojima je najveći dioničar i većinski vlasnik talijanska Intesa Sanpaolo.
Konkretno, PBZ je u 2012. ostvario dobit poslije oporezivanja u iznosu od 845,5 milijuna kuna, a prema prijedlogu odluke glavnoj skupštini banke o upotrebi dobiti, rasporedit će se tako da iznos od 844 milijuna kuna, odnosno 44,40 kune po dionici, ide za isplatu dividende, a iznos od 1,5 milijuna kuna u zadržanu dobit, priopćeno je iz banke.
Budući da 76,59 posto udjela u PBZ-u drži Intesa, više od 640 milijuna kuna trebao bi od dividende zaraditi talijanski vlasnik. U PBZ-u ovdje pojašnjavaju kako "od iznosa predložene dividende Intesi Sanpaolo, kao većinskom vlasniku, bruto iznos je 648,6 milijuna kuna, od čega će biti plaćen porez po odbitku od 77,8 milijuna kuna, pa je neto iznos koji će većinski vlasnik dobiti 570,8 milijuna kuna", piše Novi list.
U priopćenju banke se ističe da će i nakon provođenja ove odluke zadržana dobit banke iznositi ukupno 7,18 milijardi kuna.
Padaju dobiti
Raspodjela PBZ-ove dobiti za 2012. tako je bitno različita od one za 2011., kada je dobit bila i dosta viša, iznosila je 1,14 milijarde kuna, pri čemu je jednakomjerno raspodijeljena, pola u dividendu, pola u zadržanu dobit.
I Nadzorni odbor Erste banke d.d. Rijeka, donio je prošli tjedan, na sjednici od 7. ožujka, odluku o raspodjeli dobiti. Neto dobit Erstea u 2012. iznosila je 483 milijuna kuna, što predstavlja 25,8 posto manje u odnosu na 2011. kada je iznosila 651 milijun kuna.
Prema prijedlogu odluke o upotrebi dobiti, dobit za 2012. se raspoređuje 336,5 milijuna kuna u zadržanu dobit, a 146,2 milijuna kuna za dividendu dioničarima, kažu u banci. Dividenda se utvrđuje u iznosu od 8,61 posto nominalne vrijednosti dionice, što iznosi 8,61 kunu po dionici, stoji u izvještaju objavljenom na Zagrebačkoj burzi. Prema tim podacima, Erste dakle za dividendu isplaćuje nešto manje od trećine ukupne neto dobiti, a većinu, odnosno dvije trećine dobiti, ipak zadržava u banci.