Mnogi gospodarstvenici se pitaju gdje je nestao ministar Đuro Popijač. Nisu očekivali da će u 35 dana, koliko je na funkciji, riješiti probleme i dati gotove projekte, ali ih čudi što se ministar uopće ne pojavljuje u javnosti.
Popijač kaže da su poruke koje šalje predsjednica Vlade, ali i Vlada, čiji je član, znak da on radi te da broj javnih nastupa i izjava nije jedino mjerilo rada.
"Sa svojim timom trudio sam se da u što kraćem vremenu pohvatamo konce i prionemo rješavanju problema. Osim što je organizacijski konsolidiramo Ministarstvo, svakodnevno smo u akciji. Možda bismo na prigovore o "nevidljivosti" mogli odgovoriti tako da se svakodnevno objavljuje što ministar i Ministarstvo rade", izjavio je Popijač za Poslovni dnevnik.
Što se tiče paketa pomoći gospodarstvu, ministar kaže da je premijerka Kosor ta koja će objaviti mjere za koje će sama procijeniti da su spremne za objavu i dovoljno pripremljene. Otkrio je tako da je riječ o modelu koji je kombinacija financijskih injekcija za pomoć primarno proizvodnim tvrtkama, te pomoć kroz "venture" kapital fondove.
S obzirom na tešku situaciju u kojoj se nalazi hrvatsko gospodarstvo, poduzetnici smatraju da se s pomoći kasni, no ministar ne dijeli njihovo mišljenje.
"Za dobra rješenja nikada nije prekasno. "Venture" fondovi nisu nov oblik financiranja. Model je poznat, za njega postoji zakonski okvir. Nakon odluke Vlade bit će potrebno postaviti temelje i u nekoliko tjedana krenuti u realizaciju, barem kad je riječ o pozivu za organizaciju fondova. Sve ostalo će ovisiti o interesu privatnog kapitala. Fondovi će biti usmjereni prema novim projektima, ali i kao pomoć gospodarskim subjektima koji su upali u teškoće."
Popijač kaže da se u njegovom ministarstvu radi i na drugim projektima, a neki od njih, kako kaže, bit će poluga koja će mnogima olakšati izlazak iz krize. Ipak, priznaje da ni oni neće biti spas za neke tvrtke.
"Postoje i poduzeća koja su u dubokim problemima. Iako treba sve učiniti da i ona opstanu, treba biti realan – vjerojatno za dio njih neće biti pomoći", kaže ministar.
Otkriva da u Ministarstvo gospodarstva stiže puno specifičnih zahtjeva iz tvrtki te da se pokušavaju sagledati problemi i zajednički, u razgovorima s vodstvom i socijalnim partnerima, pronaći rješenja.
"Među njima ima i velikih tvrtki s kojima na pojedinačnim razinama pokušavamo pronaći rješenje, bilo da je riječ o otplati dugova, dugovima prema državi, dobavljačima, ali i o strukturnim problemima", kaže Popijač.
Ima nade za brodogradilišta i Željezaru Split
Mjesec dana više za brodogradnju, kaže, nije kupio, već ispregovarao, što, pojašnjava, ne znači da će se išta bitno u samoj naravi procesa promijeniti. Ministarstvo želi napraviti preciznu natječajnu dokumentaciju u kojoj će potencijalnim kupcima biti prezentirano sve što mogu očekivati.
Popijač je otkrio kako za hrvatska brodogradilišta postoji interes. Doduše, u ovom trenutku riječ je o neslužbenom interesu.
Po njegovim riječima ima nade i interesa i za Željezaru Split. Kaže da je iskazan određen interes ozbiljnih kompanija, te da će već ovaj mjesec odraditi dva razgovora s potencijalnim partnerima. Popijač i dalje ostaje pri svom stavu da u zemlji od 4,5 milijuna stanovnika, s 1,5 milijuna zaposlenih i 1,1 milijun umirovljenika treba manja i efikasnija javna administracija i javni sektor, ali i efikasnija javna poduzeća, ali da sada nije trenutak za masovna otpuštanja u javnoj upravi.
"Problem neće biti moguće riješiti sve dok se u realnom gospodarstvu ne stvore pretpostavke za otvaranje novih radnih mjesta. Tek tada će se višak u javnom sektoru, barem u jednom dijelu, moći preliti u gospodarstvo. Sada ne bi bilo dobro da se Zavod za zapošljavanje dodatno optereti novim brojem nezaposlenih koji sada nemaju puno izbora u realnom sektoru", kaže Popijač.