Naime, zbog loše godine i slabe berbe, cijena maslinovog ulja i ostalih proizvoda mogla bi bitno poskupiti.
Takozvana europska kriza maslinovog ulja dolazi u najnezgodnije vrijeme, kada se njene južne ekonomije bore s uspostavljanjem novog rasta.
Primjerice, u Italiji se očekuje pad nacionalne proizvodnje maslinovog ulja od čak 35 posto, pa je tako cijene ekstra djevičanskog maslinovog ulja već porasla za duplo - od 2,7 eura za litru na šest.
''Ovo je najgora godina koju pamtim'', rekao je Pietro Sandali, šef konzorcija talijanskih maslinara.
Štete zbog loših vremenskih uvjeta
Glavni krivac za lošu ovogodišnju berbu jest maslinin moljac i muha, koji su donijeli brojne štete nasadima zbog obilne kiše i hladnijeg ljeta.
Upravo je maslinovo ulje jedan od najvećih pokretača gospodarstva i glavni izvor novca u pojedinim zemljama Europe, poput Francuske, Italije, Španjolske i Portugala, koji proizvode oko tri četvrtine svjetske potrošnje ulja. Samo u 2013. godini EU je od njegovog izvoza zaradila 1,8 milijarde eura.
Španjolska je najveći proizvođač, koja pokriva gotovo polovicu svjetske proizvodnje (45 posto). Odmah iza nje slijedi Italija (25 posto), Grčka (20 posto) i Kalifornija (pet posto).
Sve to upućuje na činjenicu da će cijene maslinovog ulja otići u nebesa, što će se opet odraziti na ionako tanje novčanike kupaca.