Kanada je već dugo godina na listi obećanih zemalja za nezaposlene Hrvate, a ovih dana ponovno su otvorili vrata zaposlenja za 150 radnika iz Hrvatske na poslovima poput skladištara, građevinskih radnika, bravara, stolara, soboslikara, montera suhe gradnje, fasadera, zavarivača, mehaničara za kamione i vozača kamiona.
No, kako se može vidjeti na web-stranicama agencije iz hrvatske Concessum koju su angažirali Kanađani, nisu samo ta zanimanja tražena na kanadskom tržištu: preko ove agencije posao ondje mogu pronaći i prodavači kozmetičkih proizvoda te kuhari, a u Kanadi i Australiji traži se i medicinsko osoblje.
Iz EU-a, zemalja koje su najavile vremenska ograničenja za zapošljavanja naših radnika, kao i iz onih koji vrata Hrvatima nisu zatvorili, neprestano stižu oglasi u kojima se traže hrvatski radnici.
Najtraženija zanimanja bila su iz područja IT-a i telekomunikacija, potom turizma i ugostiteljstva te strojarstva i brodogradnje. U čak 46 posto oglasa za rad u inozemstvu tražila se visoka stručna sprema, u 21 posto SSS, a u 29 posto stručna sprema nije bila bitna. Od zanimanja najtraženiji su bili programeri, hotelsko osoblje i djelatnici za rad u korisničkoj podršci, dok su se najviše tražili radnici za rad u Njemačkoj, piše Slobodna Dalmacija.
Šira javnost sve je informiranija i o postojanju ureda EURES-a, zajedničkog europskog tržišta rada, u Hrvatskoj od 1. srpnja ove godine i ulaska naše zemlje u EU. Oni djeluju pri našem Zavodu za zapošljavanje, zasad u područnim uredima u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku. EURES objavljuje oglase za zapošljavanje u cijeloj Europi, a u nepuna dva mjeseca otkad rade, zaprimili su već 4.700 zahtjeva, odnosno životopisa hrvatskih radnika za zapošljavanjem u inozemstvu. U istom razdoblju oko 30 stranih poslodavaca iskazalo je interes za zapošljavanjem hrvatskih radnika u jednoj od zemalja EU/EGP i to uglavnom u sektorima zdravstva i njege te informacijske tehnologije.
Najviše posla u Njemačkoj, Austriji, Italiji...
"Interes za zapošljavanjem vani je popriličan, telefoni neprestano zvone, ljudi se javljaju u ured i raspituju o oglasima, mogućnosti zaposlenja. Najviše se posla traži u zemljama za koje tradicionalno vlada zanimanje, poput Njemačke, Austrije, Italije, Velike Britanije. Najveće šanse da se zaposle vani imaju oni s VSS-om, i to uglavnom inženjeri i liječnici", prepričava Matko Gović, savjetnik u splitskom uredu Euresa.
Gović objašnjava da Zavod ne može izravno zaposliti ljude, ali im daje sve potrebne savjete i informacije.
"Također, javljaju nam se i poslodavci iz inozemstva, ali ih upućujemo da se jave u Euresove urede u svojoj zemlji, koji onda provjeravaju o kakvim se poslodavcima i oglasima radi. To je način da se osiguramo od zloporaba", napominje Gović.
Traže se zavarivači, električari, cjevari..
"U situaciji kada se u splitskom škveru traži od radnika zavarivača da potpisuju ugovore prema kojima se u dvije godine od otkaza neće zaposliti kod konkurencije, dobro je znati da za njih posla ima, primjerice – u Nizozemskoj. – Ovih dana javio nam se poslodavac iz Nizozemske koji je tražio zavarivače, električare i cjevare.
No, morali smo ga uputiti na Euresov ured u toj zemlji, a tek kada oni sve provjere, objavit će oglas koji će se moći pronaći na Euresovu portalu", kaže Gović, dodajući kako će interes za rad u inozemstvu vjerojatno rasti jer to je nova mogućnost koja se pruža nezaposlenima.