Isto se dogodilo i posljedni put kada je ekonomska kriza potresla SAD 2008. godine koja je ujedino i najgora koju je svijet doživio nakon Drugog svjetskog rata. Početkom 2008. godine, kada su sve svjetske burze zabilježile pad, Banke federalnih rezervi upitala je 40 ekonomista za prognozu ekonomskog rasta. Niti jedan od njih nije predvidio pad u američkom gospodarstvu.
Emotivne burze
Prema riječima globalnog stratega iste banke Ruchira Sharme praćenjem kretanja situacije na burzama može se lakše predvidjeti kriza nego što to može kolektivna pamet ekonomskih stručnjaka. Razlog tomu je što su burze 'emotivne' i samo paranoični preživljavaju, govori Sharma.
One mogu "nanjušiti" recesiju za razliku od ekonomista koji ne pristupaju situaciji dramatično, odluke donose konsenzusom, a tek su rijetki pojedinci u stanju predvidjeti nešto veliko i dramatično. Osim toga, pojedinci se ne žele isticati u odnosu na druge kolege.
'Ove godine svijet čeka nova velika kriza!'
Posljednjih mjeseci svjetski mediji vrve informacijama o novoj velikoj ekonomskoj krizi. Zadnja je stigla prije nekoliko dana.
"Situacija u svjetskoj ekonomiji i na burzama pogoršat će se ove godine, a najteže će biti zemljama koje su ovisne o cijeni sirovina", stoji u pismu koje je klijentima svoje kompanije RIT Capital Partners odaslao britanski bankar i jedan od najmoćnijih ljudi svijeta Jacob Rothschild.
"Ove godine svijet čeka nova velika kriza!", poručio je Rothschild.