Šest godina je prošlo od ulaska Hrvatske u Europsku uniju, a u međuvremenu nas je, po ekonomskim pokazateljima, pretekla i Rumunjska dok s Bugarskom držimo začelje europske ljestvice razvijenosti. Upitan o tome, makroekonomist Ljubo Jurčić je, gostujući na HRT-u, kazao kako nam Europska unija nudi mogućnost razvoja, ali da je za to potrebno mijenjati domaću investicijsku i turističku politiku.
Jurčić je naglasio da treba ulagati u radna mjesta i povećati kvote za strane radnike. Također, kaže, Hrvatska je od ulaska u EU investirala svega 12,5 posto u prerađivačku industriju, dok su ostale zemlje poput Rumunjske, Bugarke, Češke i Slovenije uložile od 25 do 40 posto što je ondje dovelo do pada nezaposlenosti.
'Euro jest zlato, ali je rudnik u Njemačkoj'
Jurčić također smatra da Hrvatska još nije spremna za uvođenje eura.
"Mi najprije trebamo uvesti kunu. Ovo danas je rezultat situacije što mi formalno imamo kunu, ali smo valutno u sustavu eura od 1993. dok eura još nije ni bilo. Mi imamo fiksni tečaj, deviznu klauzulu i deviznu štednju. Time, praktički, čitavo vrijeme na snazi imamo euro i loša situacija je posljedica toga. Mi bi najprije trebali na deset godina uvesti kunu i iskoristiti priliku da se razvijemo i steknemo uvjete da uvedemo euro. Ali to je teško narodu objasniti. Narod misli da je euro zlato. Euro jest zlato, ali rudnik zlata ima Njemačka, a ne Hrvatska pa ako hoćete imati euro onda uvijek morate ići kod Nijemaca da vam daju nešto zlata", slikovito je objasnio Jurčić.
'Ušli smo u EU da bi nam ovdje život bio bolji'
Govoreći o iseljavanju mladih kazao je kako smo ušli u EU da bi nam život kod kuće bio bolji.
"Međutim sve veći odljev stanovništva potvrđuje da je postignut suprotan efekt i da smo ušli u EU kako bismo tražili bolje uvjete za život u zemljama članicama EU", kazao je Jurčić.
Istaknuo je kako u čitavoj Europi nedostaje radnika, što je glavni razlog zašto naši mladi odlaze. On smatra da su ljudi voljni raditi ovdje ako im se ponude bolji uvjeti za život.