Economist: Sudbina evra zavisi od izbora u Nemačkoj

Pacijent preživeo, oporavak će još dugo trajati

3.1.2013.
10:52
VOYO logo

Proroci su ove godine mnogo toga promašili - Grčka nije napustila evrozonu, evro nije propao, a nijedan od ta dva scenarija se verovatno neće ostvariti ni u 2013, piše londonski poslovni list Economist, a prenosi Tanjug.

Međutim, iako je pacijent preživeo, oporavak će još dugo trajati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudbina evra zavisiće od odluka zemalja koje najviše novca prilažu u zajedničku kasu, pre svega Nemačke. Kancelarka Angela Merkel naročito je oprezna oko davanja nemačkog novca, uoči izbora u toj zemlji, zakazanih za jesen 2013.

"Uradićemo sve što je potrebno"

Utešno je to što je Mario Dragi, predsednik Evropske centralne banke, u 2012. godini obećao da će "uraditi sve što je potrebno" da spreči raspad evrozone. ECB je navela da je spremna da kupuje kratkoročne obveznice zemalja u problemima u "neograničenim" količinama, pod uslovom da države pristanu na reforme. Nakon tog poteza banke, troškovi zaduživanja Italije i Španije značajno su pali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, od pomoći je što je privremeni fond za spas, kreiran da pomogne Grčkoj, Irskoj i Portugaliji, prerastao u trajni, Evropski stabilizacioni mehanizam. U odgovarajućem trenutku, posle izbora u Nemačkoj, ta "ublažena" restruktura će se verovatno pretvoriti u otpis duga, ocenjuje Economist.

Takođe, Evropski stabilizacioni mehanizam će moći direktno da dokapitalizuje posrnule banke zahvaljujući odobrenom zakonskom okviru za uspostavljanje jedinstvene bankarske supervizije u monetarnoj uniji.

Opasnost od političkih nemira

Veća stabilnost u evrozoni zasigurno će pomoći ekonomiji, ali ECB navodi da je taj blok zemalja ušao u recesiju krajem 2012. i da će se iz nje izvući tek krajem iduće godine.

Recesija je najdublja u problematičnim perifernim zemljama, a nezaposlenost je u stalnom porastu. Više od četvrtine radnika i polovine mladih je bez posla u Španiji i Grčkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko se privredni rast ne oporavi, budžetski deficiti biće sve veći, dužnički teret će rasti, a banke će ostati ranjive.

Dugotrajna recesija i visoke stope nezaposlenosti vrlo lako mogu dovesti do političkih nemira i previranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo