DVOJICA STUDENATA POKRENULA VLASTITI BIZNIS: /

'Ne sjedimo i ne čekamo da nam roditelji daju džeparac'

Image
Foto: Facebook

Dvojica studenata iz Goražda odlučila su iskoristiti svoje znanje koje stječu na fakultetu te pokrenuti vlastiti posao. Zasad im ide - odlično.

9.4.2017.
11:00
Facebook
VOYO logo

Dvojica studenata iz Goražda, Bilal Čaušević i Haris Kanlić, odlučili su iskoristiti stečeno znanje na Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu kako bi pokrenuli posao te ne bi bili sastavni dio nezaposlenih u toj zemlji.

"Naša zemlja ima ogroman potencijal za poljoprivrednu proizvodnju i to nam je bio jedan od motiva da pokrenemo vlastiti biznis. Nismo od onih koji sjede i čekaju da im roditelji daju džeparac, već smo odlučili pokrenuti nešto svoje", kaže Kanlić koji je prije dvije godine, uz studij, na obiteljskom imanju zasadio maline.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U praksi je, kaže, primijenio sve ono što je učio i danas uživa u plodovima svog rada jer je posao krenuo. Dio malina proda dok ostatak obitelji prerađuje u džemove, sokove, kompote i sirupe koji su na tržištu vrlo traženi. Jednako kao i proizvodi drugog voća koje također proizvode i prodaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Harisov prijatelj Bilal je godinu dana mlađi, no i sam je uz pomoć roditelja pokrenuo proizvodnju malina koja se s vremenom proširila. U Kodžaga Polju u Goraždu Haris i Bilal zajedno su zasadili parcelu od tisuću metara kvadratnih jednogodišnjom sortom, plodonosnom odmah u prvoj godini u razdoblju od kolovoza do listopada. Uzgoj malina se isplatio u svakom smislu.

'Želimo uspjeti u našoj branši'

"Znanje koje smo stekli na fakultetu koristimo u proizvodnji i tako smo sebi olakšali život, stekli profit i ne tapkamo u mjestu. Mnogo je truda potrebno da bi se podigli ovi zasadi. Ovdje smo dobro prošli, imamo parcele i u Kopačima i Mujković Polju", kaže za Klix.ba Haris.

Zbog studija u Sarajevu, zasade obilaze vikendom, a kažu kako su na Fakultetu uz pomoć profesora napravili i analizu zemlje na kojoj rade pa su joj dodali potrebne sastojke i nakon obogaćenja dobili sjajne rezultate.

Bilal dodaje da je bilo grešaka, kao i na svakom početku, ali ne krije zadovoljstvo zbog uspjeha. "Zadovoljni smo, kako je prve godine trebalo roditi tako je i rodilo. Bila je skoro tona, izvukli smo maksimalan prinos, vratili uloženi novac, a nešto i zaradili", kaže Bilal Čaušević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponosni su što su već izlagali na sajmovima. "Malo je onih koji žele raditi. Ja sam naučio jer su moji uvijek radili na zemlji. Mi želimo uspjeti u našoj branši, završiti fakultete i vidjet ćemo šta će biti dalje. Možda proširimo proizvodnju na neke druge kulture jagodičastog voća, ribizle i kupine. Za maline su prošle godine bili dobri uvjeti otkupa, 3 KM po kilogramu, ove godine najavljuju manju otkupnu cijenu od 2,5 KM, ali pregurat ćemo i to. Vidjet ćemo šta će se dogoditi do berbe", kaže Kanlić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo