Obračunom onih rata koje su do sada uplaćene u švicarskim francima, nakon pretvaranja u eurski kredit, pokazao je da u njenom slučaju postoji manjak uplaćenog iznosa. U roku od 30 dana ona bi banki trebala doplatiti nepunih 12 tisuća kuna.
Kada je digla kredit rata joj je bila 2200 kuna da bi kasnije narasla na 4500 kuna. Glavnica je u trenutku podizanja kredita bila 520 tisuća kuna te nakon 10 godina iznosi 425 tisuća kuna. Konverzija kredita u eure nudi obvezu od 381 tisuću kuna.
Ogorčeni dužnici
"Preda mnom i mojom obitelji sada su dvije mogućnosti: nastaviti plaćati kredit u švicarcima gdje je veća glavnica, ali manja mjesečna rata, ili pristati na eursku konverziju, gdje je manja glavnica, ali veća pojedinačna rata! I još je k tome kod eura kamata promjenjiva. On je sada na najnižim razinama, što znači da je izvjesno kako će eurolibor rasti, pa tako i moja rata kredita... I tako ću, kada podvučem crtu - više-manje doći na isto", kaže Marina, ne skrivajući ogorčenje.
Marina je čak i u dobroj poziciji budući da drugi dužnici koji su se javili Glasu Slavonije moraju nadoplatiti 40, odnosno 60 tisuća kuna.
Ali njima dvojici banka nudi mogućnost da se taj manjak pripiše glavnici, dok u Marininu slučaju banka inzistira na izravnoj uplati.