DOGOVARA SE MEGASPAJANJE: /

Njemački div želi kupiti najomraženiji koncern na svijetu

Image
Foto: AFP, ROBERTO PFEIL, JOHN THYS

Američki biotehnološki koncern Monsanto odbio je već drugu ponudu njemačkog koncerna Bayer za preuzimanje.

24.7.2016.
7:40
AFP, ROBERTO PFEIL, JOHN THYS
VOYO logo

Deutsche Welle piše kako obje strane priznaju da se "pregovori nastavljaju" iako ni svi dioničari Bayera nisu oduševljeni i ne žele kupnju Monsanta.

Vidjeli priliku u snažnom padu Monsanta

Monsanto proizvodi kemijske preparate za poljoprivredu još od 1901. godine. Devedesetih godina prošloga stoljeća Monsanto je na velika vrata ušao u područje genetske tehnologije što ga je, uslijed kasnije nastale panike oko GMO-a, dovelo na sam vrh liste najomraženijih tvrtki protiv koje se učestalo prosvjeduje diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj koncern koji ima 21. 000 radnika i posjeduje gotovo 650 patenata na genetski manipulirane biljke (više od ijednog drugog!) lani je, u sve žešćoj tržišnoj konkurenciji, zabilježio pad prometa i dobiti od čak 37 posto!

Njemački Bayer upravo je u tome vidio priliku za preuzimanje Monsanta. Zanimljivo je da Bayerov sektor za poljoprivredu - Bayer CropScience - bilježi mnogo manji promet od Monsanta pa je nedavno Monsanto čak želio kupiti taj sektor Bayera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, nova je poslovna politika njemačkog koncerna da svim svojim sektorima i dalje omogućava određenu poslovnu samostalnost i inicijativu, a da ih ipak sve drži "pod jednom kapom".

A čitav farmaceutski koncern Bayer, ukupno uzevši, sa svojom je financijskom težinom u potpuno drugoj ligi nego Monsanto, piše Deutsche Welle.

Image
MONSANTO DOBIVA KONKURENCIJU: /

Spajaju se divovi američke kemijske industrije

Image
MONSANTO DOBIVA KONKURENCIJU: /

Spajaju se divovi američke kemijske industrije

Image
Foto: AFP, NORBERTO DUARTE

Monsanto odbio dvije izdašne ponude

Prva ponuda Bayera dioničarima Monsanta iznosila je 122 dolara za dionicu, što se činilo vrlo dobrom ponudom s obzirom na to da je proljetos vrijednost dionice Monsanta bila oko 90 dolara. No, glasine da je Bayer 'bacio oko' na Monsanto povećao je vrijednost dionica američkog koncerna na oko 110 dolara, dok trenutačna vrijednost iznosi oko 107 dolara. Ipak, uprava Monsanta odbila je prvu ponudu. Potom je iz Bayera stigla i druga - čak 125 dolara za dionicu.

Ovoga tjedna Monsanto je odbio i tu drugu po redu ponudu Bayera nazvavši je "financijski neprimjerenom" te upozorivši kako to "nije dovoljno da diničare navede na prodaju". Ipak, Monsanto je "otvoren i za Bayer i za svaki drugi koncern" čime su oba koncerna dala do znanja da se pregovori nastavljaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bayer bi kroz pregovore stekao uvid u poslovne knjige Monsanta što bi a koštalo oko 1,5 milijardu dolara čak i ako spajanja ne budea, odnsono ako ga spriječe institucije zadužene za zaštitu tržišne utakmice.

Dioničari nisu oduševljeni idejom

Mnogim dioničarima Bayera sve ovo se ne sviđa jer smatraju kako moguća akvizicija koja, prema zadnjoj ponudi, teži oko 65 milijardi dolara, predstavlja rizik za "dobar glas" kojeg uživa njihov koncern.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, dionice Bayera poprilično su raspršene i valja biti oprezan kada se Bayer naziva "njemačkim" koncernom - piše Deutsche Welle. Dva najveća dioničara Bayera su američki fondovi - Capital Research and Managment (9,97 posto dionica) i BlackRock (5,03 posto dionica), a i ostale su dionice 'rasute' diljem svijeta.

Primjerice, 16. po veličini dioničar je britanska investicijska kuća Henderson Global Investors koja se otvoreno protivi želji uprave Bayera da preuzme Monsanto, odnosno planu da to učini bez dozvole dioničara.

Image
Foto: AFP, NICHOLAS KAMM

KONTROVERZNA TEORIJA ZAVJERE O ZIKI ‘Za deformacije beba ustvari je kriva američka megatvrtka!’

Različite percepcije dvaju koncerna

Dioničari, naime, brinu o percepciji ova dva koncerna u javnosti. Bayer ljude ponajprije asocira na Aspirin koji liječi glavobolju, iako se ondje proizvode i mnoge kemikalije koje - u prenesnom i doslovnom smislu - zadaju glavobolje. S druge strane, Monsanto ima posve drugačiji imidž zbog GMO-a i svojih pesticida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč svemu, predsjednik uprave Bayera Oliver Zühlke smatra da poslovna odluka o eventualnom spajanju ne zahtijeva suglasnost dioničara i vjeruje kako bi Bayer s Monsantom postao vodeći svjetski proizvođač sjemena i herbicida.

"Ako bi fuzija uspjela, bio bi to najveći uspjeh neke njemačke tvrtke u poratnoj gospodarskoj povijesti", kazao je Zühlke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo