Radi se, naime, o presudi Ive Žutelije Krešić, sutkinje Općinskog suda u Zagrebu od srpnja 2012. godine u korist Privredne banke Zagreb, koju je uz Zagrebačku banku hrvatsko Ministarstvo financija opunomoćilo da podnosi tužbu protiv Ljubljanske banke.
Prvostupanjski je sud odlučio da su slovenske banke - stara Ljubljanska banka ili njena "nasljednica" NLB - dužne isplatiti glavnicu od 254,76 eura, zatim zatezne kamate i 15.781 kunu sudskih troškova, piše Jutarnji list.
Dosad je takvih tužbi bilo 30-ak, ali ni jedna nije "prošla" jer je slovenska strana osporavala punomoć Ministarstva tvrdnjom da njihove banke nisu dužne nikakvim drugim bankama već direktno Hrvatskoj. Osporavali su punomoć i zato što banke nisu ovlaštene od same Vlade već Ministarstva financija pa je jedna sutkinja lani zatražila od Banskih dvora da ih opunomoće.
Hoće li nas EU koštati još četvrt milijarde eura?
No, onda je došlo do sukoba sa Slovenijom i Vlada je svoju punomoć - koju je donijela na zatvorenoj sjednici - povukla. Slovenska strana i danas inzistira da se punomoći, na temelju kojih je dobivena ova presuda, kao i tužbe - povuku. Hrvatski pregovarač sa Slovenijom, bivši viceguverner HNB-a Zdravko Rogić izjavio je da bi to "praktički značilo da Hrvatska tih 278,8 milijuna eura poklanja Sloveniji" jer bi nastupila zastara.
Slovenija je jedna od posljednjih članica Europske unije koja nije ratificirala ugovor o pristupanju Hrvatske EU, a jedan od razloga je i Ljubljanska banka.
Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić je, vezano za odluku Općinskog suda u Zagrebu, prema kojem slovenske banke moraju vratiti štedišama dug s kamatama, komentirala kako se radi o jednom u nizu postupaka koji se vode pred sudovima.
"Mi smo opetovano rekli, a to potvrđujem i sada, da je hrvatska strana spremna povući slučajeve koji se vode pred hrvatskim sudovima, dakle punomoći bankama za te sudske postupke, ukoliko uspijemo sa slovenskom stranom dogovoriti alternativan način rješavanja problema. Iza tog stava stojimo i sada", naglasila je ministrica, potvrdivši sastanak sa ministrom vanjskih poslova Slovenije, Karlom Erjavcem, sljedeći tjedan.
Na tom sastanku će, rekla je ministrica, biti raspravljene različite mogućnosti i, kako se nada, naći će se rješenje. "Mislim da smo vrlo blizu, mislim da postoji razumijevanje ozbiljnosti situacije s obje strane i nadam se da ćemo to uspješno riješiti", zaključila je ministrica Pusić, koja u čileanskom Santiagu sudjeluje na summitu Europske unije (EU) i Zajednice država Latinske Amerike i Kariba (EU-CELAC Summit).