Srbiji vredi sto puta više aranžman sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) nego sa MMF-om, i ukoliko uspe da ga realizuje, sporazum sa Fondom joj neće biti ni potreban, ocenio je danas zamenik predsednika Komiteta vlade za saradnju sa UAE i lider Ujedinjenih regiona Srbije (URS) Mlađan Dinkić, piše Tanjug a prenosi Mondo.
"Smatram da možemo bez aranžmana sa MMF-om, i da se ja pitam, u taj aranžman ne bih išao...Nama vredi sto puta više aranžman sa Emiratima nego sa MMF-om i mi treba da se koncentrišemo da to i sprovedemo", rekao je Dinkić u intervjuu Tanjugu navodeći da posao nije lak, i da će biti potrebno vreme od najmanje pet godina za realizaciju ugovorenog projekta izgradnje fabrike čipova u Srbiji.
On je naveo da MMF od Srbije traži "neke stvari koje suštinski samo na kratak rok zaustavljaju problem, a na dugi rok ga ne sprečavaju".
"Da li će Srbiji biti bolje ako se smanje penzije, plate", zapitao se Dinkić, uz napomenu da to nije moguće.
"To može tehnički da smanji budžetski deficit, a da li će narod to moći da izdrži -to MMF baš briga. Oni vode računa samo o tome da bilans i statistika izgledaju kako treba", tvrdi Dinkić, dodajući da su neke mere koje je Fond predložio korisne.
Osvrćući se na jučerašnje sporazume potpisane sa predstavnicima "Mubadale" Dinkić je rekao da je najvrednije to što ta kompanija donosi u Srbiju visoku tehnologiju, a da je od velikog značaja to što je nivo znanja u oblasti tehničkih nauka u Srbiji na visokom nivou.
"Emirati nam donose nešto što mi do sad nismo imali i moramo da učinimo sve da tu šansu iskoristimo. Ovakvu šansu Srbija ima sada i verovatno nikad više", ukazao je
Dinkić navodeći da je ovo "nova faza" kada Srbija može da postane izvoznik komponente za avione- Erbas, Boing i čipova za mobilne telefone, automobile, računare....
Kako kaže, za realizaciju projekata biće potrebno vreme i da ako je za "Fijat" bilo potrebno pet godina od momenta potpisivanja ugovora, do momenta punih efekata, sasvim sigurno će najmanje toliko vremena biti potrebno da se vide puni efekti ugovora sa "Mubadalom".
Dinkić očekuje da će sledeće godine krenuti prve investicije, dok se puni efekti tih ulaganja mogu ostvariti u periodu od četiri do pet godina.
Srbiji su, kako je rekao, osim takvih ugovora sa UAE ipak potrebne i dodatne investicije navodeći da osim najavljenih iz Emirata, dodatnih velikih nema i to zbog toga što se sada, kako ukazuje, dogovaranje investicija zasniva na ličnim kontaktima.
"Ja sam svojevremeno doveo Fijat u Srbiju, zajedno sa Aleksandrom Vučićem doveli smo Etihad, evo sada Mubadalu... To nije dovoljno, moramo da napravimo sistem, a to znači da se ukine birokratija, omogući lakše izdavanju građevinskih dozvola, da se promeni Zakon o radu i da on omogući lakše i brže zapošljavanje", rekao je Dinkić.
Osim UAE, Srbiji su kako je kazao potrebne i investicije iz Evrope, pre svega, od Nemačke, Italije, potom i Rusije, Kine...
Kao dobar primer kako treba da se ponašaju uspešne inostrane firme koje su investirale u našoj zemlji, Dinkić je naveo Gorenje koje već sada sarađuje sa 110 malih i srednjih preduzeća iz Srbije i koja prave komponente za tu slovenačku kompaniju.
"Treba videti listu prvih 300 izvoznika i napraviti uvezivanje malih i srednjih preduzeća iz Srbije sa tim velikim eksporterima pa da i oni uđu u taj lanac, da zaposle ljude i da se poveća izvoz, to je sledeća faza, koju sam ja planirao da sprovedem u Srbiji i ja se nadam da Vlada, svaka koja je razumna, to mora da nastavi", naglasio je Dinkić.
Foto: Medija centar Beograd