Područje Islama, Kašića, Podgradine, Poličnika i Ruplja u Ravnim kotarima u zadarskoj županiji poznato je po proizvodnji kvalitetne rajčice.
"Sada bih trebao kombi biti krcat sa rajčicom, a ubrali smo svega deset sanduka. To je ravno nuli. Visoke temperature nisu dale da se rajčica dobro oplodi, a ono što se je oplodilo odnijela je suša ili su pojele žedne ptice. Prije nekoliko dana iskopao sam bušotinu i pronašao dovoljno vode na dubini od 25 metara. Ali bušotina je kod kuće tako da moram vodu vući više od kilometra do rajčice. Za to sam morao kupiti cijevi i novi motor tako da sam neplanirano uložio sve ono što sam do sada zaradio", ispričao je za Zadarski listMirko Jurjević, poznatiji kao "Kralj pomidora".
U prvom turnusu ubrala tek 20% od uobičajenih količina
"Na našem području rajčica se uzgaja u dva turnusa. Prvi turnus se sadi krajem travnja, a berba je tijekom srpnja i kolovoza. Drugi turnus se sadi sredinom lipnja i berba je od konca srpnja do prvih mrazeva. Zbog nedostatka vode i visokih temperatura najveći dio prvog turnusa je propao, pa su sve snage usmjerene u drugi turnus", dodao je Mirkov sin Mile.
"Svake godine posadimo 8 tisuća presadnica rajčice u prvom, a 7 tisuća u drugom turnusu. Od prvog turnusa ubrali smo nekih dvadeset posto od uobičajnih količina. Sve je stradalo zbog visokih temperatura i suše", ispričala je novinarima Mirkova susjeda Nada Begović.
Ni 7 kuna po kili nije im isplativo
Proteklih je godina ravnokotarska rajčica bila brend na svim štandovima od Istre do Šibenika, a ove godine nema je dovoljno niti za zadarsku tržnicu. Najveća količina domaće rajčice sad stiže iz virovitičkog područja. Trenutačno se rajčica prodaje po 7 kuna, a proizvođači kažu da to dovoljno da se vrate uloženi troškovi.