Najgora je Estonija s prosječnom kamatom od 14,91 posto, a slijedi je Irska sa 11,78 posto. Čak je i Grčka sa 11,01 bolja od nas. Svježeg podatka ECB nema samo za Italiju, no bankari tvrde da se ondje služenje dopuštenim prekoračenjem ponegdje naplaćuje i jedan euro po danu, piše Večernji list.
Susjedna Slovenija ima kamatu pristojnih 8,78 posto, dok je Luksemburg sa 2,91 posto povoljniji čak i od najjeftinijih stambenih kredita. Uistinu, mnoge od zemalja kojima ćemo se uskoro pridružiti u Europskoj uniji imaju kamate na minuse kakvima bismo bili jako zadovoljni da ih u Hrvatskoj dobijemo za stambene kredite. U Austriji je to 4,91 posto, u Španjolskoj nakon intervencija države 4,89 posto. U Velikoj Britaniji "overdraft" je puno skuplji, s prosjekom koji premašuje 19 posto.
Ideja o rezanju skupih kamata na minuse stoga je svakako dobrodošla. Približavanje prosjeku eurozone od 7,92 posto razveselilo bi mnoge. Slična se rasprava vodila lani i u Njemačkoj, gdje je ministrica potrošača Ilse Aigner izradila studiju koja je pokazala da bi bankama "minusi" bili profitabilni i uz kamatu od najviše 10 posto, umjesto 14 posto koliko su neke zaračunavale. No njemački je prosjek manji od deset posto, a ondje prekoračenje koristi tek jedno od šest kućanstava.