Najviše ih muči pitanje - dokle može padati cijena nafte, koja je kraj tjedna dočekala ispod 28 dolara za barel. Međunarodna kretanja odrazila su se i na pad cijena na Zagrebačkoj burzi.
Cijena nafte nije bila tako niska još od 2003. S jedne strane, pritišće je sve slabija potražnja najvećih gospodarstava, ponajprije Kine. S druge strane, ionako prevelika proizvodnja, dodatno bi mogla porasti zbog izvoza iranske nafte. Na burzama se ruše cijene dionica energetskih tvrtki. No pad je zahvatio i ostale sektore, prenosi HRT.
Rusiju je snažno pogodilo pojeftinjenje nafte. Ruski je rubalj drastično pao. Jedna od posljedica je i slabija prodaja luksuznih proizvoda.
Ulagači oprezni
Azijska tržišta pomno prate što se zbiva s kineskom valutom te iščekuju u kojem će smjeru krenuti gospodarski div.
Na europskim je burzama trgovanje zasad nešto optimističnije, ali napetost ne prolazi.
Ulagači su zasad oprezni, strahuju da će cijena nafte još padati. Tada bi daljnji pad cijena bio neizbježan.
Na Zagrebačkoj se burzi također osjeća utjecaj svjetskih burzi, a od početka godine prosječne su cijene pale za 6 posto.
"Zanimljivo je da hrvatsko tržište obično ne reagira u tolikoj mjeri na strana tržišta. Međutim, to se poklopilo u Hrvatskoj s ovom dosta dugom političkom neizvjesnosti formiranja Vlade, i činjenice da smo ušli u 2016. bez izglasanog budžeta", kaže Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze.
Neizvjesno je, kaže, koliko će nova Vlada i proračunska štednja utjecati na gospodarstvo, ali i što će biti s 2. mirovinskim stupom. Tako se i u Hrvatskoj, baš kao i u svijetu, isprepleće mnogo različitih utjecaja i malo tko može predvidjeti što nam budućnost nosi.
HRT/Danas.hr