"Moramo potpuno promijeniti pristup. Sve je povezano, pa tako i energetika s brodogradnjom", kazao je Čačić u velikom intervjuu za Novi list, kazavši da Hrvatska nije puno napravila na 20:20:20 agendi, koja predviđa proizvodnju 20 posto energije iz obnovljivih izvora do 2020. godine. Kaže, najvažnije je učešće energije vjetra.
"Imamo situaciju kod postojećih vjetroelektrana da često ni temeljni kamen nije iz Hrvatske, već je transportiran izvana. Nema niti jednog šarafa iz Hrvatske. Sada ćemo ići na poticaj proizvodnje u Hrvatskoj... Po preuzetim obvezama moramo napraviti 1200 megavata. To je investicija u iznosu oko 1,5 milijuna eura za svaki megavat vjetroelektrana, pa znamo da okvirno govorimo o dvije milijarde eura investicija i to bez da smo dotaknuli potencijal off shore projekata. Te vjetroelektrane na moru, ne na otocima, su posebno učinkovite, pa su i platforme na moru rješenje", kazao je Čačić.
Vjetroelektrane na otvorenom moru
Po njegovoj ideji, vjetroelektrane bi se gradilo na otvorenom moru. "Govorim o nekoliko lokacija veličine manjih umjetnih otoka, gdje ćemo locirati područja vjetroelektrana, vjerojatno negdje na otvorenom moru. Ova Vlada je sada počela raditi regulativu da se to može dogoditi, jer dosad ništa nije napravljeno", kazao je.
Inače, što se brodogradilišta Kraljevica tiče, Čačić je kazao da će uskoro biti imenovan "ugledni stečajni upravitelj oko kojega su se svi složili". Vlada je, kazao je, odredila da će radnici zaposleni u Kraljevici dobiti sve plaće prije stečaja, i trebali bi dobiti maksimalne otpremnine po kolektivnom ugovoru. Kazao je i da ne vidi nijedan razlog da stečaj traje duže od godinu dana.