Šezdesetak žena s područja Zagrebačke županije završilo je jednogodišnju edukaciju za profesionalne dadilje. Nakon odslušanih 450 sati teorije te odrađene prakse u dječjim vrtićima, dobile su potvrdu o stručnoj osposobljenosti koja se upisuje u radnu knjižicu. Taj projekt prekvalifikacije vrijedan milijun kuna potaknuo je mnoge žene da opet sjednu u školske klupe kako bi uspješno otvorile vrtić i time započele vlastiti posao. No, od svega toga – ništa.
Uzmu novac od EU, a zakone ne donose
Vesna Rašić, predsjednica Hrvatske udruge dadilja, tvrdi kako pučka otvorena učilišta i Županija od početka navode dadilje na pogrešan put.
"Žalosno je da Ministarstvo obrazovanja verificira programe za školovanje dadilja, a sami znaju da se nakon završetka tih tečajeva ne mogu legalno zaposliti. One nakon završenog tečaja ne mogu otvoriti obrt", kaže i dodaje kako prema sadašnjem zakonu mogu raditi jedino kao privatne dadilje iz svojih domova.
"Iako je ovo novac iz Europske unije namijenjen zapošljavanju, oni dodjeljuju novac za početne korake, no zakonske akte država mora donijeti sama, a za to je potrebno znati kako funkcionira cijeli sustav skrbi za djecu iz vlastitog doma", opisuje i nastavlja kako su i roditelji i dadilje zbunjeni jer žele znati kako se mogu zaposliti ili komu dati dijete na čuvanje, a ne znaju komu se obratiti.
Tko će dočekati Sabor!
Dadilje će se moći legalno zaposliti tek kada Sabor izglasa izmjene i dopune zakona, te donese pravilnik za rad obiteljskih vrtića i kada dadiljama na certifikatu bude pisalo prema kojem članku i prema kojem zakonu imaju pravo otvoriti obrt.
Podsjetimo, još je 1998. godine izbrisano zvanje dadilje, pa su polaznice trebale moći otvoriti svoja poduzeća. Za to im je pak potrebno 20.000 kuna početnog kapitala.
Školovanje nema smisla
"Sve dok se ne donese zakonska regulativa, ovo školovanje nema smisla i ove žene ne mogu raditi", tvrdi Vesna Rašić.
Projekt EU "Certificirane profesionalne dadilje na tržištu rada" provela je Regionalna razvojna agencija Zagrebačke županije u sklopu IPA programa razvoja ljudskih potencijala. Osposobljavanja su provela pučka otvorena učilišta Ivanić Grada, Samobora i Velike Gorice.
Vezani članci:
arti-201101280907006 arti-201101310610006 arti-201110211030006 arti-201109200555006 arti-201110260094006