"Trebala bi se otvoriti rasprava o kamatnim stopama banaka. Visoke kamate znače manje kredita i projekata, što znači slabiji razvoj. Smanjite kamate, olakšajte uvjete za proizvodnju i izvoz jer bankarstvu neće biti bolje dok se gospodarstvo ne oporavi", upozorio je nezavisni ekonomski stručnjak Žarko Primorac na predstavljanju 18. publikacije Privrednog vjesnika – Financijska industrija 2009.
No, upozorenjima tu nije kraj. Primorac je iznio podatak po kojem je u posljednje dvije godine evidentan rast nenaplativih kredita. U 2009. razina nenaplativih kredita iznosila je 7,6 posto, što je čak tri puta više nego prije. Očekuje se da će stopa takvih kredita ove godine biti devet posto, a kako je rekao Primorac, s produbljivanjem krize razina će biti još viša.
Kako prenosi Poslovni dnevnik, Primorac je istaknuo da su domaće banke svojom visokom kapitaliziranošću jedne od stabilnijih u regiji, pa i šire.
Promatrajući upravo tu stabilnost banaka, analitičar i direktor Arhivanalitike Velimir Šonje zapitao se je li vrijeme da banke započnu nov kreditni ciklus?
"Banke su otporne i sustav će iz krize izaći visokokapitaliziran. No, kreditna aktivnost banaka je usporena. Pitanje je odakle je to došlo: sa strane ponude ili sa strane potražnje", zapito se Šonje.
Šonje smatra da u Hrvatskoj nije došlo do kreditnog stiska kao u Europi i SAD-u jer su banke bile dobar štit.
"Promatrajući adekvatnost kapitala banaka i njihovu poziciju na tržištu, čini se kako su banke i više nego spremne na nov kreditni ciklus od godine do godine i pol", tvrdi Šonje.
Novo zaduživanje produbit će krizu
Dodaje da pokretanje tog kreditnog ciklus ovisi o situaciji na Zapadu.
"Ako recesija vani bude s dvostrukim dnom, kreditni ciklusi će se odgoditi i čekat će se oporavak vani", zaključuje poznati analitičar.
Nezavisni ekonomist Guste Santini, iako u utorak samo promatrač na predstavljanju publikacije, uputio je snažnu kritiku hrvatskoj Vladi na novo izdanje obveznica.
"Riječ je o 13,4 milijarde kuna. Tim je država rekla da ne želi ništa mijenjati. To će biti dodatni katalizator produbljivanja krize", drži Santini.
Prethodni članci:
arti-201007070305006 arti-201007020026006 arti-201007030072006 arti-201007130181006