Od lipnja ove godine na snagu stupaju izmjene Prekršajnog zakona, kojim će se uvesti niz mehanizama kojima se želi smanjiti izbjegavanje plaćanja kazni. Drugim riječima, ako imate prekršajnu kaznu koju niste platili, ulazite u "Registar izrečenih, a nenaplaćenih novčanih kazni".
Mjesto na popisu u jednom takvom registru znači da će prekršiteljima neplatišama biti uskraćeno izdavanje niza dokumenata: neće moći izvaditi ili produljiti vozačku dozvolu, registrirati vozilo, sudjelovati na natječaju u postupcima javne nabave, osnovati pravni subjekt, registrirati obrt i samostalnu djelatnost, koncesiju i subvenciju, piše Slobodna Dalmacija.
Rok za saniranje dugova do početka iduće godine
Zabrana će vrijediti do trenutka kad se plati kazna ili do nastupa zastare izvršenja − tri godine od pravomoćnosti odluke. Neplatiše će navodno imati rok do početka iduće godine da saniraju dugove ili će im se odbijati izdavanje dokumentacije.
Novim bi se promjena napustio i dosadašnji način prisilne naplate prekršajne kazne preko Porezne uprave. Kazne će se ubrzo naplaćivati preko FINA-e, i to po ovršnim propisima. Ako i na taj način ne dođe do naplate, novčana kazna mijenjat će se za rad za opće dobro − 300 kuna za dva radna sata. Ako prekršitelj ne pristane ni na takav model, ide u zatvor u kojem se svaki dan računa kao 300 kuna kazne.
Uvodi se i popust na plaćanje
Uvodi se i tzv. popust na plaćanje novčane kazne - smatrat će se da je kazna plaćena u cijelosti ako je osuđena osoba u određenom roku platila dvije trećine kazne.
Još bolje će proći oni koji plate kaznu na licu mjesta, jer će im tada iznositi tek polovinu propisane kazne. Dodatni poticaj plaćanja na mjestu prekršaja jest i činjenica da neće ulaziti u prekršajnu evidenciju, a to će biti moguće kod tzv. lakših prekršaja, poput nevezivanja pojasa, nenošenja kacige ili prelaska kolnika izvan označenog prijelaza.