Prvog dana slobodnog formiranja cijena - brojke na benzinskim postajama miruju. Građani strahuju - neće još dugo.
Ekipa RTL-a Danas posjetila je postaje svih većih distributera. Cijena najprodavanijeg europsupera 95 i eurodizela ostale su iste kao i do ponoći, kad ih je još određivala država. U Vladi se nadaju da će, ako ne pojeftine - barem ostati iste.
"Očekujemo tržište da pozitivno reagira na to, koliko znam ja sam danas provjerio nekoliko benzinskih pumpa, cijene su ostale iste, prema tome vjerujemo da će tako i ostati", rekao je Alen Leverić, zamjenik ministra gospodarstva.
Iako se još ništa nije promijenilo, konkurencija je dobra za potrošače, tvrde distributeri.
"Svakodnevno će se osluškivati tko je spustio cijenu, tko je digao cijenu i temeljem toga će i ostala konkurencija regairati sa svojom ponudom", kazala je Nataša Vujec, izvršna direktorica Croduxa.
I dok bi to u gradovima moglo spustiti cijene, mještani Bola na Braču koji, kad je u pitanju gorivo i nemaju izbora - strahuju da bi cijene mogle otići previsoko jer najbliža konkurencija je u Splitu.
Najveći igrač na tržištu INA, koja ima najviše takvih osamljenih postaja - uvjerava da svoju poziciju neće koristiti za dizanje cijena.
"Na formiranje naše prodajne cijene utjecat će nabavna cijena nafte, trošarina, logistički trošak, sezonski utjecaj, ponuda vrsta goriva na određenoj benzinskoj postaji, kao i cijene konkurencije. Lokacija će imati određeni utjecaj na cijenu, ali tamo gdje INA nema konkurenciju ili je ona gotovo nepostojeća orijentirat ćemo se prema prosječnim cijenama goriva INA-e", stoji u priopćenju INA-e.
Ako bi cijene ipak podivljale - i za to ima lijeka.
"Recimo jedna pumpa na jednom otoku je u stvari u monopolnom položaju i tu bi Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, koja ima svoj pravorijek i stvari dovesti u normalnu. I možda bi im ona trebala odrediti maksimum cijena", pojasnio je Davor Štern, naftni stručnjak.